Ticarette kullanılan en iyi teknik indikatörler
En İyi Teknik indikatör

Gelecekteki fiyat modellerini tahmin etmek için piyasa verilerini analiz etme sürecini tanımlamak için “teknik analiz” ifadesini kullanıyoruz. Ticarette kullanılan en iyi teknik göstergeleri daraltmak için bu çalışmada çeşitli teknik indikatörler kullanabiliriz.

Teknik analiz genellikle forex ticaretinde, hisse senetlerinde, kripto para birimlerinde, emtialarda ve endekslerde kullanılır, ancak aynı zamanda finansal yatırımın diğer alanlarında da kullanılır. Teknik analizi anlamak için önce teknik indikatörlerin temellerine hakim olmanız ve teknik analiz araçlarını içeren bir ticaret platformu kullanmanız gerekir.

Teknik indikatörler nelerdir ve bunları nasıl kullanıyorsunuz?

Teknik indikatörler, tüccarların bir varlığın zirveye ulaşıp ulaşmadığını veya dibi gördüğünü belirlemek için kullandığı matematiksel hesaplamalardır. (trend çizgisi kadar basit bir şeydir) Piyasanın yönü, hacim, açık faiz verileri ve tarihsel fiyatı kullanarak tahmin edilebilir. Bu temel anlayış, bir traderın ticaret fırsatlarını belirlemesine yardımcı olabilir.

Tüm dünyadaki traderlar tarafından kullanılan en popüler teknik indikatörlerin bazılarına ve bunların anlamlarına bakacağız, böylece bu yaklaşımları kendi teknik analizinize uygulayabilirsiniz. Ama önce, teknik indikatörlerin nasıl çalıştığına daha yakından bakalım.

Teknik indikatörler

Teknik indikatörler nelerdir ve nasıl çalışırlar?

Basit açıklama, bunların hiç ‘işlev görmemeleri’dir! Ne oldukları, özünde, piyasanın ruh halinin bir göstergesidir. Bunlar yalnızca fiyatın geçmiş fiyatlara göre nasıl değiştiğini gösterir ve traderlar tarafından riski azaltmak için bir anlaşmayı kapatırken zararı durdur emrinin nereye koyulacağı gibi yol gösterici olarak kullanılabilir.

Teknik indikatörler, alım satım kararlarınızda duyguların yer almamasını tercih ediyorsanız veya başka birinin görüşünün, tamamen veri odaklı oldukları için belirli bir durumda kararlarınızı etkileyebileceğini düşünüyorsanız çok kullanışlıdır.

Bununla birlikte, alım satım indikatörlerinin çalıştığı bir yöntem, traderların bir varlığın yukarı mı yoksa aşağı mı gittiğini belirlemesine olanak tanıyan ve işlem zamanlama hatalarını önleyen trend çizgileridir.

Bilmeniz gereken iki tür teknik gösterge nedir?

Teknik göstergeler iki kategoriye ayrılır: bindirmeler ve osilatörler.

 Bindirme indikatörünün anlamı nedir?

Bindirme indikatörü, bir trendin diğerinin üzerine bindirilmesini içeren basit bir teknik analiz ve ticaret yaklaşımıdır. Bir grafik yerleşimi söz konusu olduğunda, bu, her ikisinin de görünür olması için grafikte farklı renklerle iki satırın görüntülenmesi anlamına gelir.

 Bir osilatör indikatörünün tanımı nedir?

Momentumu izlemek için bir osilatör indikatörü, bir teknik analiz grafiğindeki (veya bunların eksikliği) iki nokta arasındaki mesafeyi hesaplar. Hareketli ortalama, her zaman en basit olmasa da, en popüler salınan indikatör türüdür. Bunlar, önceki yüksek değerlere dayalı olarak bir araç için yeni yüksek fiyatlandırmanın nerede akla gelebileceğini belirlemek için kullanılır. Bu, traderların ne zaman satın alacaklarını veya satacaklarını belirlemelerine yardımcı olur ve bu varlıkların mevcut eğilimler tersine dönmeden önce ne zaman değer kazanacağı konusunda daha doğru tahminlerde bulunmalarına olanak tanır (“destek” ve “direnç” olarak bilinen bir kavram).

Yaygın olarak kullanılan iki tür osilatör indikatörü vardır:

Öncü indikatör

İleride olması muhtemel bir gösterge sağlamak için mevcut piyasa koşullarını ölçer. Öncü göstergeler tipik olarak gecikmeli göstergelerle birlikte kullanılır.

Gecikmeli indikatörler

Gecikmeli indikatörler yakın geçmişe dayalı ölçümlerdir ve hareketli ortalamayı (MA), üstel hareketli ortalamayı (EMA) ve Hareketli Ortalama Yakınsama uyuşmazlığını (MACD) içerir.

Birlikte kullanıldığında, bu iki indikatör, piyasa duyarlılığının daha doğru bir okumasını sağlar ve potansiyel fiyat hareketlerini daha iyi tahmin etmeye yardımcı olur.

En etkili teknik indikatörler nelerdir?

Aşağıda en yaygın teknik indikatörlerin güncel bir listesi bulunmaktadır. Bu önemli indikatörlerin her birinin nasıl çalıştığını ve bunları piyasa analizi ve ticaret tekniklerinizde nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için biraz zaman ayırmaya değer.

 • 1. Hareketli Ortalama (MA)
 • 2. Üstel Hareketli Ortalama (EMA)
 • 3. Hareketli Ortalama Yakınsama Uyuşmazlığı (MACD)
 • 4. Göreceli Güç Endeksi (RSI)
 • 5. Yüzdelik Fiyat Osilatörü (PPO)
 • 6. Parabolik SAR
 • 7.Ortalama Yön Endeksi
 • 8. Stokastik İndikatör
 • 9. Standart Sapma
 • 10. Bollinger Bantları
 • 11. Fibonacci Geri Çekilmesi
 • 12. Williams Yüzde Aralığı (%R)
 • 13. Emtia Kanal Endeksi (CCI)
 • 14. Ichimoku Bulutu
 • 15. Bakiye hacmi (OBV)
 • 16. Birikim/Dağıtım Hattı
 • 17. Aroon İndikatörü

Yaygın olarak kullanılan teknik indikatörler

 Teknik İndkatörler 1. Hareketli Ortalama İndikatörü (MA)

Hareketli ortalama indikatörü, piyasa eğilimlerini tespit etmek için en sık kullanılan teknik göstergelerden biridir. Örneğin, kısa vadeli MA uzun vadeli MA’yı geçtiğinde, gelecekte yükseliş eğilimi olasılığını gösterir. Hareketli ortalama indikatörü aynı zamanda traderlar tarafından trendin tersine çevrilme seviyesini belirlemek için yaygın olarak kullanılır.

Hareketli ortalamalar çeşitli şekil ve boyutlarda gelir ve bazı traderlar sinyallerini doğrulamak için birden fazla kullanır. Basit hareketli ortalamalar, üstel (son değerlere daha fazla ağırlık verilir) ve ağırlıklı hareketli ortalamalar bazı örneklerdir (yeniden inceleme döneminde her güne eşit önem verir).

Hareketli ortalama teknik indikatör

 Teknik indikatörler 2. Üstel Hareketli Ortalama İndikatörü (EMA)

Üstel hareketli ortalama indikatörü, değerini belirlemek için tek bir sabit dönem (örneğin 20) yerine iki ayrı zaman aralığı kullanması bakımından diğer MA türlerinden farklıdır. Örneğin, 50/100 hareketli ortalama hesaplamanız varsa, EMA’yı hesaplamak için kullanılan başlangıç ​​noktası, mevcut fiyattan 50 puan artı 100 dönem öncesi olacaktır.

Bir grafikte üstel hareketli ortalama teknik indikatörü

 Teknik indikatörler 3. Hareketli Ortalama Yakınsama Uyuşmazlığı İndikatörü (MACD)

MACD, biri bir sinyal çizgisi veya “uyuşmazlık” (MACD Çizgisi) oluşturmak için diğerinden çıkarılan ve ardından bir diğerine (sinyal) geri eklenen iki üstel hareketli ortalama gösteren teknik bir momentum osilatörüdür. Sinyal uzunluğu, Hareketli ortalama yakınsama/uzaklaşma frekansı ve Periyodiklik, üç anahtar parametredir. Bu değerler varsayılan olarak 12, 26 ve 20 olarak ayarlanmıştır. Bir MA’nın süresi ne kadar uzun olursa, o kadar fazla ağırlık sağlar, ancak zaman geçtikçe değişimin meydana gelebileceği daha az zaman olduğundan hassasiyeti de azaltır.

Bir grafikte hareketli ortalama yakınsama sapma teknik göstergesi

 Teknik indikatörler 4. Göreceli Güç Endeksi İndikatörü (RSI)

Göreceli güç endeksi, zaman içinde büyüklüklerini karşılaştırdıktan sonra bir osilatör olarak son kazançları ve kayıpları gösteren teknik bir momentum indikatörüdür. RSI, 1978’de oluşturuldu ve o zamandan beri en yaygın kullanılan osilatör indikatörlerinden biri olarak popülaritesini artırdı.

Teknik indikatör

 Teknik indikatör 5. Yüzdelik Fiyat Osilatör İndikatörü (PPO)

Yüzdelik fiyat osilatörü, biri hisse senedi kazançlarıyla orantılı olarak ayarlanmış iki hareketli ortalama arasındaki farkı gösteren teknik bir momentum indikatörüdür. When charting the PPO, it begins with a value of 50% and subsequently moves above and below this level based on market volatility.

 Teknik indikatörler 6. Parabolik SAR indikatörü (PSAR)

Parabolik SAR, momentumun fiyatı değiştirip değiştirmediğini belirlemek için yaygın bir teknik analiz indikatörüdür. Sinyal değişikliklerini belirlemeye yönelik daha basit yöntemi nedeniyle, parabolik SAR, klasik hareketli ortalama geçiş sistemlerine göre bir yükseltme olarak kabul edilebilir. Mevcut kapanış fiyatı, Satın Alma Fiyatı (P-S) çizgisinin üstüne veya altına düştüğünde, bir PSAR alım/satım çaprazı oluşur; enstrümanlar, bir trend kanalı içinde işlem gören fiyatlardan çıktıklarında satın alınırken, enstrüman destek seviyelerini aştığında satış sinyalleri üretilir.

 Teknik indikatörler 7. Ortalama Yön İndeksi (ADX)

ADX, bir hisse senedinin fiyat hareketlerinin güçlü mü yoksa zayıf mı olduğunu belirleyen trend izleyen bir indikatörüdür. Eğilim ne kadar güçlü olursa, değer o kadar yüksek olur, bunun tersi düşük değerler için de geçerlidir. ADX, ticaret stratejileri oluşturmak için sıklıkla diğer indikatörlerle birleştirilen, yaygın olarak kullanılan bir indikatördür.

Ortalama | MARMARAFX1.COM

 Teknik indikatörler 8. Stokastik Osilatör İndikatörü

Stokastik Osilatör, zaman içindeki fiyatları bir dizi değerle karşılaştıran bir momentum indikatörüdür. Osilatörde iki çizgi vardır: yüzde K çizgisi ve yüzde D çizgisi.

Yüzde K çizgisi, fiyat hareketinin yüksek zirvesine (K olarak bilinir) ne kadar yaklaştığını gösterirken, yüzde D çizgisi, fiyat hareketinin düşük noktasına (D olarak bilinir) (D olarak bilinir) ne kadar yaklaştığını gösterir. Her iki çizgi de merkez çizgilerinin üzerinde olduğunda, varlık veya stok bir “satın alma bölgesine” girerken, her iki çizgi de merkez çizgilerinin altında olduğunda, madde veya stok bir “satış bölgesine” girmiştir.

 Teknik indikatörler 9. Bollinger Bantları İndikatörleri

Bollinger Bantları, oynaklığı veya daha önce işlem yaptıkları fiyat aralığını gösteren üç satırlık bir seridir.

İki dış hat (ticaret bandı), fiyat hareketinin zamanın %90’ında işlem yapmasının beklendiği yeri gösterirken, merkezi hat, günden güne sallanırken bu sınırlar arasında hareket eden gerçek zamanlı fiyat hareketini gösterir. Bu bantlar daraldığında (daraldığında), varlık veya borsa endeksinin yüksek oynaklığa sahip olduğu anlamına gelir; genişlediklerinde, varlık veya borsa endeksinin düşük oynaklığa sahip olduğu anlamına gelir.

 Teknik indikatörler 10. Standart Sapma İndikatörü

Standart sapma, fiyatların ortalamadan nasıl farklılaştığının istatistiksel bir ölçüsüdür. Ortalama oynaklığa kıyasla bir varlık veya borsa endeksindeki standart sapma ne kadar genişse, günlük fiyat değişimleri (aşırı dalgalanmalar) o kadar büyük olur.

 Teknik İndikatörler 11. Fibonacci Düzeltme İndikatörleri

Fibonacci düzeltme indikatörleri, iki uç noktayı (tipik olarak tepe ve dip noktası) alarak, mesafeyi bir Fibonacci sayısına (0,618 veya yüzde 23,62 gibi) bölerek ve ardından bu noktaların her birinden mevcut fiyata itici bir çizgi çizerek yapılır. Bu, traderların, olası geri dönüşleri gösterebilecek destek seviyeleri ve kritik geri dönüş bölgeleri aracılığıyla fiyat düştükten sonra alıcıların yoğun satın alma baskısı ile biriktiği bölgeleri tespit etmelerine yardımcı olabilir.

Fibonacci indikatörleri | MARMARAFX1.COM

Fibonacci düzeltme ve uzatma arasındaki fark nedir?

Bir devam modeli bir Fibonacci uzantısıdır, ancak bir Fibonacci düzeltmesi de olabilir. Birincil ayrım, bir Fibonacci uzantısı bir trend çizgisinden ayrıldığında, önceki hareketi uzatma eğiliminde olması, ancak bir Fibonacci düzeltmesinin bir trend çizgisinden kopması durumunda ters yönde geri dönmesidir.

 Teknik indikatörler 12. Williams Yüzde Aralığı (%R)

Williams Yüzde Aralığı, son fiyat hareketinin ne kadar değiştiğini gösteren bir oynaklık indikatörüdür. Yüksekten düşük çıkarılarak ve sonucu ikiye bölerek hesaplanır (sonuç yüzde 0-100 arasında olacaktır). Güçlü bir değer, sıfırın her iki tarafında bir trendin tersine döndüğünü gösterebilecek aşırı satım veya aşırı alım durumunu gösterir.

Bu indikatörü kullanırken, traderlar satın alma pozisyonlarına yönelik eğilimleri belirtmek için genellikle %70’in üzerindeki okumaları ararlar, %30’un altındaki okumalar ise satış emirlerinin başarılı olma olasılığının daha yüksek olduğu durumları gösterir.

Williams yüzde göstergeleri | MARMARAFX1.COM

 Teknik indikatörler 13. Emtia Kanal Endeksi (CCI)

Emtia Kanalı Endeksi, herhangi bir günde yukarı veya negatif emtia vadeli işlem fiyat modellerinin daha belirgin olup olmadığını belirleyen bir piyasa genişliği indikatörüdür. Sonucu ikiye bölerek ve düşük olanı yüksekten çıkararak hesaplanır (sonuç yüzde -100 ile yüzde +100 arasında olacaktır).

CCI değerleri pozitifse ve yüzde 50’ye ulaşırsa boğalar ayılardan daha güçlüdür. Değerler 0’ın altına düştüğünde, bunun tersi doğrudur ve ölçümler %50’nin altında kaldığı sürece ayıların kazanacağını ima eder. Aşırı alım durumları yüzde 100’ün üzerindeki değerlerle temsil edilirken aşırı satım koşulları yüzde -100’ün altındaki değerlerle temsil edilir. Uzun vadeli bir ticaretin her iki piyasanın da yönünü tersine çevirmesine ihtiyacı olacağından, bu tür aşırı uçlardaki işlemlerden kaçınılmalıdır.

 Teknik indikatörler 14. Ichimoku bulut indikatörü

Dört çizgi Ichimoku Bulutu göstergesini oluşturur. “Tenkan-sen” (destek tabanı) başlangıç ​​çizgisidir, ardından bir ticaret kanalı oluşturmak için bir “kijun-sen” (direnç uzantısı) gelir. Ichimoku’nun sırasıyla takip eden ve öncü göstergelerini temsil eden iki ek hareketli ortalama takip eder. Ichimoku Bulutunu oluşturmak için birleşirler.

 Teknik indikatörlerr 15. Bakiye Hacim Göstergesi (OBV)

OBV, alıcılar ve satıcılar arasındaki toplam ticaret faaliyeti miktarını hesaplayan hacme dayalı bir indikatördür. Daha fazla trader uzun pozisyonlar oluşturdukça, alış OBV’si yükselirken, satış OBV’si her yeni traderın kısa pozisyonlara girmesiyle tırmanır.

 Teknik indikatörler 16. Birikim/Dağıtım Hattı İndikatörü (A/D)

A/D çizgisi, ticaret hacminin fiyat dalgalanmalarıyla nasıl ilişkili olduğunu ölçen bir momentum osilatörüdür. Bu indikatörü kullanmanın bir yöntemi, ufukta bir trendin tersine döndüğünü gösterebilecek AD ve fiyatlar arasındaki farklılığı aramaktır. Yükselen dönemlerden daha fazla düşüş dönemleri olduğunda (yeşil çubuklardan daha fazla kırmızı çubuk), bu aşırı satım koşullarını gösterebilir; tersine, çubuklar büyük ölçüde yeşilse, bu aşırı alım durumlarını gösterebilir.

 Teknik indikatörler 17. Aroon Osilatörü (AO)

Aroon osilatörü, bir trendin hızını ve yönünü izleyen fiyat tabanlı bir indikatördür. Fiyatlar yükseldiğinde, AO onlarla birlikte tırmanır; fiyatlar düştüğünde, onlarla birlikte düşer.j Bu iki çizgi arasındaki fark, piyasanın aşırı alındığını (pozitif bir sayı) veya aşırı satıldığını (negatif bir sayı) gösterir.

İlk önce hangi teknik indkatörleri öğrenmeliyim?

Birçok acemi trader, önce hangi teknik indikatörü inceleyeceklerinden emin değil. Gerçek şu ki, farklı senaryolar için birkaç indikatör kullanılabilir ve yeni başlıyorsanız hangisinin sizin için uygun olduğunu bulmak zor olabilir.

marmarafx.com

50 günlük hareketli ortalama gibi hareketli bir ortalama (gereksiz yere düzgünleştirilmediğini varsayarsak), yine de oldukça iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Genel olarak, MA, SMA çizgisinin üzerine çıktığında satın alın ve MA, kendi MA çizgisinin altına düştüğünde satın. Daha büyük trendler için destek ve direnç noktaları olarak işlev gördüklerinden, bu kriterleri uygulamak için kısa vadeli grafikler de kullanılabilir.

Kullanılacak en sık ve popüler hareketli ortalama türü, kısa vadeli herhangi bir gürültüyü filtrelemek için yeterince uzun olan ve yine de kısa vadeli fiyat hareketine bir bakış sağlayan 50 günlük EMA’dır. Günlük periyotta alım satımlara başlarken, birçok trader bunu ilk indikatör olarak ve zararı durdurmayı belirlemek için kullanır. MA’yı bu şekilde kullanma fikri, fiyatların yukarı mı aşağı mı gittiğinden emin değilseniz, MA’nın destek ve direnç seviyelerinin önceki performansa göre nerede olabileceğini göstererek bunu anlamanıza yardımcı olabileceğidir.

 Günlük traderlar için en iyi teknik analiz indikatörleri nelerdir?

RSI, Williams Percent Range ve MACD, günlük traderlar için en büyük teknik indikatörlerdir. Bu metrikler, bir grafikte aşırı alım/aşırı satım seviyelerini gösterir ve önceki performansa dayalı olarak bir fiyatın bir sonraki nereye hareket edeceğini tahmin etmek için kullanılabilir. Bununla birlikte, bunlar her zaman doğru değildir, bu nedenle işlem yaparken daha iyi bir hassasiyet seviyesi istiyorsanız, bunları diğer indikatörlerle birlikte kullanmalısınız.

En iyi forex teknik indikatörleri nelerdir?

RSI, MACD ve Bollinger Bantları, forex yatırımcıları tarafından kullanılan en yaygın indikatörlerdir. Piyasada başka indikatörler de mevcuttur, ancak bu üçü, gelecekte fiyat dalgalanmalarını tahmin etmek için en yaygın olarak kullanılanlardır.

Teknik indikatörler ve temel analiz forex yatırımcıları tarafından nasıl kullanılabilir?

Fiyat çizelgelerine bakmak ve indikatörleri birbirleriyle kombinasyon halinde kullanmak, forex yatırımcılarının teknik analiz ve temel analiz kullanmaları için ideal tekniktir.

Bir trader, bir göstergeye bakarak ve ardından tahminin esaslarda olup bitenlerle uyuşup uyuşmadığını görerek gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin edebilir. Popüler indikatörler ayrıca, forex yatırımcıları tarafından herhangi bir işleme girmeden önce kendi tahminlerini doğrulamak için kullanılır; bu, yalnızca temellere güvenmeleri durumunda başaramayacakları bir şeydir.

Grafiklerimde kaç tane teknik indikatörüm olmalı?

Bu sorunun açık bir cevabı yok çünkü ticaret tarzına ve planına bağlı olarak değişebilir. Öte yandan, teknik indikatörlerin fazlalığı, kafa karışıklığına ve karışık bir ticaret yaklaşımına yol açabilir.

Bir grafikte çok fazla indikatör olduğunda, trader çelişkili sinyaller alabilir, bu da onu stratejiyi takip edip etmeme konusunda tedirgin ve kararsız hale getirir. Ayrıca, grafikte aynı veya karşılaştırılabilir verileri gösteren çok sayıda indikatörün olması anlamsızdır.

Bir traderın kaç indikatör kullanması gerektiğini belirlemek için bu kolay yönergeleri kullanın:

 Acemi, orta veya deneyimli bir trader mısınız?

İndikatörler, sinyalleri filtrelemeye yardımcı oldukları için yeni başlayanlar için daha faydalı olabilir. Daha deneyimli traderlar, fiyat hareketlerini okuma konusunda içgüdüsel olarak yetkin olduklarından ve hangi indikatörlerin yaklaşımları için uygun olduğunu anladıklarından, çok fazla indikatöre ihtiyaç duymadıklarını keşfedebilirler.

 Kısa vadeli yoksa uzun vadeli bir trader mısınız?

5 dakikalık grafikte bir scalper ticareti olarak aldığınız sinyallerin sıklığı nedeniyle, üzerinde birkaç indikatör olması işleri daha da zorlaştıracaktır. Günlük grafiği kullanan bir trader, çeşitli işaretleri değerlendirmek ve grafiği iyice incelemek için daha fazla zamana sahiptir.

 Teknik indikatörler konusunda kendi tercihleriniz nelerdir?

Sadece mumlar içeren basit bir grafik mi yoksa birkaç indikatörlü bir grafik mi yoksa çeşitli göstergeler içeren bir grafik mi istediğinizi düşünün. Çok sayıda indikatör tarafından bunalmış hissediyorsanız, işlem fiyatı hareketine odaklanan bir yönteme geçmeyi deneyin.

Kaç tane kullanmak istediğinize bakılmaksızın, aynı veya çok benzer bilgileri etkili bir şekilde gösteren çok fazla indikatöre sahip olmaktan kaçınmalısınız. Genel bir kural olarak bu dört indikatör grubuna uymaya çalışın:

Hareketli Ortalamalar ve Parabolik SAR gibi trend indikatörleri,  bir trendi belirlemenize yardımcı olan göstergelerdir.

Momentum indikatörleri  -Yatırımcıların aşırı alım ve aşırı satım pozisyonlarını tespit etmesine yardımcı olan salınımlı göstergeler, momentum göstergeleri olarak bilinir. RSI, Stokastik ve CCI birkaç örnektir.

Hacim indikatörleri – Bir fiyat dalgalanmasının arkasındaki hacmi gösteren göstergeler, hacim göstergeleri olarak bilinir. Forex piyasası merkezi olmadığı için, FX spot verileri hacim verileri (örneğin vadeli işlemler) kadar güvenilir olmayacaktır. Ancak bazı traderlar bunu kendi ticaret stratejilerinde faydalı bulacaktır.

Oynaklık indikatörleri– Yatırımcıların fiyat aralığını anlamalarına yardımcı olan indikatörler. Bollinger Bantları ve ATR bunlara iki örnektir.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen sormaktan çekinmeyin
İLETİŞİM MARMARA FX

CFD’ler karmaşık araçlardır ve kaldıraç nedeniyle hızla para kaybetme riski yüksektir. Perakende yatırımcı hesaplarının %71,58’i bu sağlayıcı ile CFD ticareti yaparken para kaybeder. CFD’lerin nasıl çalıştığını anlayıp anlamadığınızı ve paranızı kaybetme riskini göze alıp alamayacağınızı düşünmelisiniz.