Ticaret kayıpları, Onlarla nasıl başa çıkılır?
Ticaret Marmara FX | Marmarafx1.com

Kayıplar, ticaret sürecinin kaçınılmaz bir unsurudur. Tüccarlar deneyim kazandıkça onlara tahammül etmeyi öğrenecekler ve onlardan öğrenebilecekler.

Bu makalede, alım satım zararlarından ve doğru bir şekilde ele alınırsa gelişmenize nasıl yardımcı olabileceğinden bahsedeceğiz.

Ticarette kazanç/kayıp oranı nedir?

Kazanma/kaybetme yüzdesiyle başlayalım. Bu, toplam kazanan anlaşma sayısı eksi toplam kaybeden işlem sayısıdır. Örneğin, yüzde 80 kazanç/kayıp oranına sahip bir tüccarın 100 üzerinden 80 kazanan anlaşması vardır.

Ancak sadece bu sayıya odaklanıp yüksek bir orana ulaşmak yanlış olur. Örneğin, uzun vadeli bir tüccar, yalnızca %30’luk bir kazanç/kayıp oranına sahip olabilir, ancak kazanan işlemlerde, kaybettikleri fırsatlarda kaybettiklerinden çok daha fazla kar elde ettikleri için, yine de başarılı bir tüccar olarak kabul edilebilirler.

Scalpers ile aynı değil. Küçük piyasa hareketlerini takip ettikleri için risk/ödül oranı daha düşüktür ve tek bir işlemde büyük bir kâr elde etme şansları azdır. Bununla birlikte, yüzücüler bile kazançlı olmak için kusursuz bir kazanç/kayıp oranına ihtiyaç duymazlar.

Tüccarlar, kayıpları şirketin doğal bir parçası olarak benimsemeli ve onlarla savaşmak yerine onlardan öğrenmeye çalışmalıdır.

İster ticarette yeni olun, ister yıllardır piyasada bulunun, başarılı anlaşmaların yanı sıra kayıp işlemleri de yaşayacaksınız.

Birçok tüccar, esnaf kaybetmenin onlara ticaret hakkında kazanmanın onlara öğrettiğinden daha fazlasını öğrettiğine inanır. Bunun nedeni, bir ticaret kaybının sizi konsantre olmaya ve neyin yanlış gittiğini analiz etmeye zorlamasıdır.

Ticaretinizi geliştirmek için kayıplar nasıl kullanılır?

Hayatın diğer yönleri gibi, kayıpları her zaman bir öğrenme deneyimi olarak görebilirsiniz. Kayıpların ticaretin bir parçası olduğunu kabul etmek çok önemlidir.

Kabul etmek zaman alacak, ancak ticarette kayıpların kaçınılmaz olduğunu ne kadar erken anlarsanız ve onlardan öğrenmek için iyi bir strateji geliştirirseniz, o kadar iyi olursunuz.

Mark Cook, “Nihai galip, sebat edendir” dedi. Yarışma bir maratondur, sürat koşusu değil. Hiç kimsenin kusursuz olmadığını kabul edin ve bu, kendinizi ve sınırlarınızı anlamanın ilk adımıdır.”

Daha pratik bir düzeyde, ticaret kayıplarını ticaretinizi geliştirmek için fırsatlara dönüştürmek için birkaç strateji vardır. Hadi bunlardan birkaçına bir göz atalım!

Marmara FX'te Ticareti | Marmarafx1.com

Alım Satımınızı Geliştirmek için Alım Satım Kayıplarını Kullanmanın 7 Yolu

1. Konum boyutunuza bir göz atın.

Pozisyon boyutu basit görünebilir, ancak birçok tüccar için bir zorluk olmaya devam etmektedir. Birçok tüccar, her anlaşmada çok fazla risk alarak ticaret sermayelerini tehlikeye atar.

Pozisyon büyüklüğü (işlem başına ticaret sermayenizin sadece küçük bir kısmını tahsis ederek), ticaret başına riski ve dolayısıyla toplam piyasa riskini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

2. Her bir gerilemeyi inceleyin.

Zevkli bir deneyim olmasa da, tüm başarılı tüccarlar size, her bir kaybın dürüst ve acımasızca incelenmesinin, kendilerini toparlamalarına ve alım satımlarını geliştirmelerine yardımcı olduğunu söyleyecektir.

3. Yatırımınızı korumak için bir stop-loss seviyesi kullanın.

Her işlem için bir stop-loss seviyeniz var mı? Güçlü bir stop loss seviyesi, bazı tüccarlar için iyi sonuç verir. Her işlem için bir zararı durdurma eşiği belirlemek için parasal bir tutar veya yüzde değeri seçebilirsiniz.

Kayıp bir işlemden çıkacağınız nokta olan stoploss seviyesi kullanmak, duygusal olarak bir anlaşmaya bağlı kalmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Çoğu ticaret sistemi artık bir işleme girerken zararı durdur emirlerini ve ayarlarını kullanmanıza izin veriyor. “Kazananlarınız koşsun, kaybedenleriniz kısa olsun” atasözünü hatırlıyor musunuz? Zararı durdur seviyesi (zarar durdur emri) kullanarak bunu yürürlüğe koyabilirsiniz.

4. Çıkış planınızı inceleyin.

Bu durumdan kurtulmak için bir planınız var mı? Kaybedilen işlemlere tutunmak gibi bir alışkanlığınız var mı? Kayıplarınızı azaltmanın zamanının geldiğini ne zaman anlarsınız?

Birçok deneyimli tüccarın anlayabileceği gibi, çıkış planınız çoğu zaman kazanma ve kaybetme arasındaki farkı yaratabilir.

5. Duygularınızı kontrol altında tutun

Tüccarların aleyhine olabilecek en güçlü iki duygu korku ve açgözlülüktür. Para kaybetme korkunuz veya daha fazla para kazanma arzunuz aleyhinize çalışabilir. Duygularınızı kontrol altında tuttuğunuzdan emin olun ve objektif alım satım kararları vermek için alım satım platformlarınızdaki stop-loss emirleri gibi araçları kullanın.

İntikam ticaretinin farkında olduğunuzdan ve bununla mücadele etmek için en etkili tekniklerin farkında olduğunuzdan emin olun.

Marmara FX'te Ticareti | Marmarafx1.com

6. İşlemlerinizi bir işlem defterinde takip edin.

Başarılı tüccarların çoğu, anlaşmalarını takip etmek için bir ticaret defteri tutar. İşlem günlüğünüz giriş ve çıkış seviyelerini, işlemin kazancını veya kaybını ve işlem sırasında ve sonrasında, kazanma veya kaybetme konusunda zihniyetiniz ve duygularınız hakkında bazı yorumları içerebilir.

Ticaretiniz için kayıpları pozitife çevirmek için sorulacak sorular

Başarısız işlemleri analiz ederken ve ticaret yolculuğunuz için kayıpları pozitife dönüştürmek için çözümler bulmaya çalışırken kendinize sorabileceğiniz bazı sorular:

  1. Bu ticarette ne kadar risk (dolar değeri veya sermayenizin yüzdesi) riske attım? 
  2. Çok erken mi girdim (takasımı zorladım)?
  3. Çok geç mi çıktım (kaybı yeterince erken kesmedim mi?)
  4. İlk sinyali kaçırdıktan sonra ticareti mi takip ediyordum?
  5. Bu ticareti etkileyen hangi piyasa sinyalini görmezden geldim veya görmedim? 
  6. Bu durumu tekrar yaşamamak için neyi değiştirmem gerekiyor?

Kayıpların ticaretin (ve genel olarak hayatın) kaçınılmaz bir yönü olduğunu unutmayın, ancak bunları ticaretiniz için iyi ve faydalı bir şeye dönüştürebilirsiniz.

Yenilgiyi galibiyete dönüştürmek

Jack Schwager’ın Piyasa Sihirbazları kitabında yer alan en başarılı tüccarlardan biri olan Mark D. Cook , ıstırabı anlattı ve

Marmara FX'te Ticareti | Marmarafx1.com Annesine ondan ödünç aldığı parayı kaybettiğini bildirmek zorunda kaldığında hissettiği aşağılanma.

Cook’un önemli kaybı, ticaret kariyerinin başlarında meydana geldi. Sonuç olarak ticaret yaklaşımını ve tekniğini incelemek zorunda kaldı. Kaybından kurtulması biraz zaman aldı, ancak aynı zamanda başarılı ticaret kariyerinde bir dönüm noktası oldu.

Cook, dünya çapındaki ticaret turları röportajlarından birinde, “Her tüccarda ticari kayıplar meydana gelecektir” dedi. Amaç, bu tür kayıpları kontrol altında tutmak ve egonun iyi muhakeme yoluna girmesine izin vermemektir.”

“Başarısızlık her zaman başarıya giden gerçek yolun bir parçasıdır.” Tanıdığım tüm milyon dolarlık tüccarlar çok para kaybetti. Ve ancak kayıpların üstesinden geldikten sonra büyük başarılar elde edebildiler” dedi.

Uzman tüccarların bile anlaşmaları kaybettiğini bilmek rahatlatıcı olsa da, kayıpları ticaretiniz için faydalı bir şeye dönüştürmek için ne yapılması gerektiğini anlamak için Mark D. Cook olmanıza gerek yok.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen çekinmeyin
İLETİŞİM MARMARA FX

CFD’ler karmaşık araçlardır ve kaldıraç nedeniyle hızla para kaybetme riski yüksektir. Perakende yatırımcı hesaplarının %71,58’i bu sağlayıcı ile CFD ticareti yaparken para kaybeder. CFD’lerin nasıl çalıştığını anlayıp anlamadığınızı ve paranızı kaybetme riskini göze alıp alamayacağınızı düşünmelisiniz.