Teklif nedir?
Teklif Marmara FX

Teklif Nedir?

Teklif terimi (bid), bir varlık satın almak için bir birey veya  şirket  tarafından yapılan bir teklifi ifade eder. Alıcılar genellikle müzayedelerde ve borsa gibi çeşitli pazarlarda teklif verirler. Proje sözleşmeleri için rekabet eden şirketler tarafından da teklif verilebilir. Bir alıcı teklif verdiğinde, varlık için ne kadar ödemek istediklerini ve ne kadar satın almak istediklerini belirtirler.

Bir teklif aynı zamanda bir piyasa yapıcının güvenli ticareti satın alma isteğidir. Ancak perakende alıcıların aksine, piyasa yapıcılar ayrıca bir satış fiyatı da göstermelidir

ANAHTAR ÖNERİLER

 • Teklif, bir varlık satın almak veya bir sözleşme için rekabet etmek amacıyla bir yatırımcı, tüccar veya satıcı tarafından yapılan bir tekliftir.
 • Alış ve talep arasındaki fark, finansal araç için arz ve talebin güvenilir bir göstergesidir.
 • Piyasa yapıcılar, piyasanın verimliliği ve likiditesi için hayati öneme sahiptir.
 • Teklifler canlı, çevrimiçi, aracılar aracılığıyla veya kapalı bir ihale süreci yoluyla yapılabilir.
 • Teklif türleri arasında açık artırma teklifleri, çevrimiçi teklifler ve kapalı teklifler bulunur.

Teklif Nasıl İşler?

Piyasa yapıcılar, piyasanın verimliliği ve likiditesi için hayati öneme sahiptir. Her katılımcı varlıkların alım ve satımını kolaylaştırır. Satıcılar, satın alma için  varlık  sağlayan kuruluşlardır. Alıcılar, mal veya hizmet satın almak isteyenlerdir. Bu iki taraf normalde müzayedeler (canlı ve çevrimiçi),  borsa ve perakende satış mağazaları dahil olmak üzere işlerini yürütmek için farklı mekanlarda bir araya gelir.

Teklif süreci, bu mal ve hizmetlerin satıldığı piyasaya bağlıdır. Örneğin, bir  müzayedede  verilen teklifler şahsen veya çevrimiçi olarak verilebilirken, yatırımcılar hisse senedi gibi menkul kıymetler için aracıları aracılığıyla teklif verebilir. Bazı teklifler, genellikle kapalı bir süreçle, gizli olarak gerçekleşir. Bu süreç, adil ve çatışmasız teklif vermeye izin verir.

Bazı durumlarda şirketler, iş sözleşmeleri kazanmak için teklif verebilir. İhale süreci, ilgili taraflara paketlerin gönderilmesini içerir. Bu sözleşmeler hükümetler veya büyük şirketler tarafından düzenlenebilir.

çeşitli farklı sektörlerdeki  altyapı, inşaat ve diğer projeler için, örneğin:

 • Kamu güvenliği
 • Bilgi Teknolojisi
 • Eğitim
 • Sosyal servisler
 • Danışmanlık ve yönetim
 • Sağlık hizmeti
 • Sanat ve eğlence

Farkın içinde.

Teklif ve talep arasındaki fark, güvenilir bir göstergedir. belirli bir finansal araç için  arz ve talep Basitçe söylemek gerekirse, yatırımcının ilgisi ne kadar büyükse, spread o kadar dardır. 

Hisse senedi alım satımında, alıcılar ve satıcılar elektronik olarak eşleştikçe, yayılma sürekli olarak değişir; burada, yayılmanın boyutu, işlem gören hisse senedinin fiyatını dolar ve sent olarak yansıtır. Örneğin, 10 dolarlık bir fiyata 25 sentlik bir spread, %2,5’e eşittir. Ancak hisse fiyatı 100a yükselirse, fark sadece %0,25’e düşer.

 Forex’te, EUR/USD paritesinde bankalararası kotasyonlarındaki standart alış-satış farkı, hem işlem gören miktara hem de işlemin yapıldığı günün saatine bağlı olarak iki ila dört  pip  (belirli bir borsadaki fiyat hareketi) arasındadır.

Spreadler, Avrupa pazarının aynı anda iş için açık olduğu New York’ta sabah saatlerinde genellikle  en dar olur. Örneğin, 1.1015’lik bir teklife tipik olarak 1.1017 ile 1.019 arasında bir talep eşlik eder. Standart bir USD/JPY alış-satış farkı 106.18 ila 106.20’dir.Daha az aktif olarak işlem gören  döviz çiftleri , daha geniş spreadlere sahip olma eğilimindedir.

Birçok alıcı, aradıkları mal ve hizmetleri satın almak için teklif verir. Bunlar, menkul kıymetler (hisse senetleri, tahviller ve diğer yatırım türleri),  emtialar, para birimleri veya diğer varlıkları içerebilir. Teklif, bir alıcı için bir hisse senedinin fiyatıdır, talep ise bir  satıcının  alım satımda kabul etmeye istekli olduğu fiyatı temsil eder. Teklif ve talep arasındaki matematiksel fark, spread olarak bilinir.

Alış fiyatından bir satın alma işlemi tamamlanırken, satıcı güçlü bir talep algılarsa, sonraki işlemler için hem teklif hem de talep önemli ölçüde daha yüksek seviyelere yükselebilir.

Piyasa Yapıcılar

Genellikle uzman olarak anılan piyasa yapıcılar, piyasanın verimliliği ve  likiditesi  için hayati öneme sahiptir. Hem alış hem de satış fiyatlarını kote ederek, elektronik fiyat eşleştirme başarısız olduğunda borsaya girerler ve bu da yatırımcıların bir menkul kıymet alıp satmasına olanak tanır. Uzmanlar ticaret yaptıkları bir hisse senedi için her zaman bir fiyat teklif etmek zorunda olsalar da, alış-satış marjında ​​herhangi bir kısıtlama yoktur.

Döviz piyasasında, bankalararası traderlar, piyasa yapıcıları olarak işlev görürler, çünkü  bunlar, hem doğrudan karşı taraflara hem de  elektronik ticaret  sistemlerine sürekli bir iki yönlü fiyat akışı sağlarlar. Spreadleri, piyasanın  volatilitesi  ve belirsizlik dönemlerinde genişler ve  borsadaki muadillerinden farklı olarak likiditesi düşük piyasalarda fiyat yapmak zorunda kalmazlar.

Diğer Teklif Türleri

Teklif vermenin birden fazla yolu vardır. Yukarıda belirtildiği gibi, farklı teklif türleri, teklifin nerede yapıldığına bağlıdır. En yaygın teklif türlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir.

Açık Artırma Teklifleri

Açık artırmalar, hayvancılık, ev eşyaları,  mülkler,  mülkiyet vergisi borçları ve sanat eseri gibi belirli varlıklar için rekabet eden birden fazla alıcıyı bir araya getiren forumlardır. Bu forumlar genellikle yüz yüze yapılır, ancak teknolojideki artış  çevrimiçi açık artırmaları  gerçekleştirdi.

Açık artırmalara katılan alıcılar, bir açık artırma süreciyle varlığı kazanmak için birbirlerine karşı teklif verirler. Bunu, diğer alıcıları yenmek amacıyla rekabetçi teklifler vererek yaparlar. En yüksek tutarı teklif eden kişi açık artırmayı kazanır.

Çevrimiçi Teklif

Çevrimiçi teklif siteleri, tıpkı geleneksel açık artırmalar gibi çalışır. Gibi siteler eBay, eBid ve QuiBids, alıcıların sanal bir arenada toplanmalarına ve seçtikleri ürün ve hizmetler için teklif vermelerine olanak tanır.

Örneğin, birisi eBay’de bir çift tasarım güneş gözlüğü satıyor olabilir ve minimum fiyatla bir müzayede başlatabilir. İlgilenen alıcılar, bir kişinin teklifi satıcı tarafından kabul edilinceye kadar, ödemek istedikleri tutarda ürüne teklif verebilirler. Bu siteler normalde alıcıların hesap oluşturmasını gerektirir ve ayrıca ödeme kartı bilgilerini de isteyebilir.

Kapalı Teklifler

Yukarıda belirtilen iki teklif türünden farklı olarak, bazı mekanlardaki katılımcılar, rakiplerinin ne kadar teklif verdiğinden haberdar değildir. Bu,  mühürlü teklif açık artırmalarında geçerlidir.

Kapalı teklif açık artırması, birden fazla teklif sahibine tekliflerini verdikleri zarflar verildiğinde gerçekleşir. Satılık açık artırması, birden fazla kişiye ait olan tekliflerden satın alınabilir tekliflerde bulunanlardan. En yüksek teklifi veren kazanır. Bu tür teklif verme normalde sözleşmeler veya  gayrimenkul satışları için yapılır.

Bir açık artırmada teklif verirken maksimum tutarınızı aşmadığınızdan emin olun.

Teklif ÖrnekleriTeklif | marmara fx

Şimdi iki örnek kullanarak teklif verme sürecinin nasıl çalıştığına bir göz atalım.

Sotheby’s’de teklif vermek

Sotheby’s, sanat ve lüks ürünler için dünyanın en büyük pazarlarından biridir. Mücevher, çağdaş sanat, şarap ve alkollü içkiler dahil olmak üzere 44 farklı kategoriye hitap eden 40 ülkede bir ağ işletmektedir. Kuruluş, her yıl şahsen, çevrimiçi olarak ve özel satışlar yoluyla 600’den fazla müzayede düzenliyor. 2,68 milyon dolarlık kazanan bir teklif, alıcıya 17 Haziran 2021’de 50.03 karat ağırlığında elmas verdi.5

Blue Origin’de Bir Yolculuk

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, bir ay süren ihale süreciyle Haziran ayında uzay gemisinde bir koltuk açık artırmaya çıkardı. Telefon üzerinden canlı olarak gerçekleşen müzayede 12 Haziran 2021 tarihinde sona erdi. Açıklanmayan kazanan, 20 Temmuz 2021’de Batı Teksas’tan bir gezi turu için Bezos ile Blue Origin’de yer almak için 28 milyon dolar teklif etti.

Alt çizgi

Teklifler, bireylerin açık artırmalar ve diğer yerler aracılığıyla mal ve hizmet satın almalarına olanak tanır. Bu, iki veya daha fazla işletmenin varlığı kazanmak için ödemeye hazır oldukları tutarı artırarak birbirlerinden daha fazla teklif vermeye çalıştığı rekabetçi bir süreçtir. İster mülk, hayvancılık, lüks mallar, sanat, taşıtlar, hükümet sözleşmeleri ve hatta finansal araçlar satın almak isteyin, bir dizi farklı şey için teklif verebilirsiniz.

Hisse senetleri gibi belirli menkul kıymetler için hem alış hem de satış fiyatı arasındaki fark, genellikle mevcut arz ve talebin iyi bir göstergesidir. Gözünüz ödülde olsa da, kazanmaya çalışırken maksimum bütçenizi aşmadığınızdan emin olmak her zaman önemlidir.

Teklif SSS’leri

eBay’de Nasıl Teklif Veriyorsunuz?

Bir hesap oluşturabilir veya eBay’de misafir olarak teklif verebilirsiniz. Tekliflerinizi vermenin en kolay yolu otomatik işlemdir. Bu, bir ürün için ödemek istediğiniz toplam tutarı girmenize olanak tanır. Site daha sonra maksimum limitinizi aşmadan artışlarla sizin için teklif verir. Başka bir kişi sizden daha fazla teklif verirse, eBay size haber verecektir. Yeni bir maksimum limit koymak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

eBay’de Bir Teklifi Nasıl İptal Edersiniz?

Alıcılar, belirli durumlarda eBay’deki tekliflerini geri çekebilir veya iptal edebilir. Satıcı, ürünün açıklamasında önemli bir değişiklik yaptığında veya satıcının iletişim bilgileri yanlış olduğunda, yanlış tutarı girerseniz teklifinizi iptal edebilirsiniz. Satışta 12 saatten fazla zaman varsa teklifler de geri çekilebilir. 12 saatten az bir süre kaldıysa, bir saatten daha kısa bir süre önce vermiş olmanız koşuluyla son teklifinizi iptal edebilirsiniz. Her şey başarısız olursa, teklifinizi iptal etmek isteyip istemediklerini öğrenmek için satıcıyla iletişime geçebilirsiniz.

Devlet İhalelerine Nasıl Teklif Veriyorsunuz?

Devlet ihalelerine teklif vermenin birkaç farklı yolu vardır. Bu işler için rekabet edebilmek için şirketinizi uygun ajans veya web sitesine kaydettirmeniz gerekebilir. Çoğu devlet sözleşmesi, kapalı bir teklif süreci yoluyla tekliflere açıktır; bu, rekabetinizin nasıl teklif verdiğini göremeyeceğiniz anlamına gelir.

Sözleşme için, genellikle çok zaman alabilen devlet ihale portalları aracılığıyla kendiniz teklif verebilirsiniz. Ayrıca, bölgenizde mevcut olan çeşitli devlet sözleşmeleri hakkında size bilgi sağlayabilecek bir ihale hizmetini de kullanabilirsiniz.

Google Ads’de Otomatik Teklif Stratejisi Nedir?

Google Ads, bir şirketin reklamlarına çevrimiçi olarak bir tıklama alma olasılıklarına göre otomatik olarak teklif veren otomatik bir teklif stratejisine sahiptir. Reklam verenlerin, bireylerin web sitelerine yaptığı ziyaretleri artırmak ve Google arama sonuçlarında sayfaların en üstünde reklam göstererek görünürlüklerini artırmak da dahil olmak üzere, reklam türüne bağlı olarak farklı hedefleri olabilir.

Geçici Teminat Nedir?

 Teklif tahvili , teklif sahibinin projenin başlangıcını takip etmemesi durumunda tahvil sahibine ödeme yapılmasını garanti eden bir yatırım türüdür. Bu, proje sahibine, teklif sahibinin seçildikten sonra sözleşmeye uyacağına ve projeyi tamamlamak için mali kaynaklara sahip olduğuna dair bir miktar güvence sağlar.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen çekinmeyin

İLETİŞİM MARMARA FX

CFD’ler karmaşık araçlardır ve kaldıraç nedeniyle hızla para kaybetme riski yüksektir. Perakende yatırımcı hesaplarının %71,58’i bu sağlayıcı ile CFD ticareti yaparken para kaybeder. CFD’lerin nasıl çalıştığını anlayıp anlamadığınızı ve paranızı kaybetme riskini göze alıp alamayacağınızı düşünmelisiniz.