Profesyonel Bir Yatırımcının Zihniyetini Geliştirmek için 5 Adım

profesyonel ticaret

Profesyonel bir trader olarak kariyer yapmaya karar verdiniz mi? Profesyonel ticarete başlamadan önce, profesyonel bir traderın kim veya ne olduğunu düşünmek iyi bir fikirdir.

Çoğu insan profesyonel bir traderın büyük bir bankanın ticaret masasında çalışan biri olduğuna inanır, ancak durum böyle değildir. Elbette bunlar profesyoneldir, ancak profesyonel bir trader, profesyonel ticaretini ciddiye alan, ona bir kariyer gibi davranan ve bir dizi ticaret standardına bağlı olan herkes olabilir. Bu basit bir kavram gibi görünse de, kaç kişinin bir stratejisi olmadan ticarete yaklaştığını görünce şok olacaksınız. Stratejisiz ticaret, ticaret değildir; bu kumar. Ve bu profesyonel bir tavır değil.

profesyonel ticaret Adım 1: Bir ticaret stratejisi geliştirin

Profesyonel bir trader olmanın ilk adımı, profesyonel bir ticaret stratejisi oluşturmaktır. Bu strateji, verdiğiniz her ticaret kararını etkileyecektir, bu nedenle nihai hedeflerinizi ve bunları denemek ve elde etmek için kullandığınız stili yansıtması gerekir. Ve karlı bir ticaret stratejisi oluşturmaya giden çok şey olsa da, üzerine inşa edilecek iki temel sütun vardır.

Birincisi, stratejinizin  uzun vadede kazanan bir avantajı olması gerektiğidir. Elbette, birkaç kazanan işleminiz olabilir ve başarınızdan mutlu olabilirsiniz, ancak bu sizi profesyonel bir trader yapmaz. Gerçek bir profesyonel, başarılarını tutarlı bir şekilde ve uzun bir zaman diliminde tekrarlama yeteneğine sahiptir.

İkincisi, riskinizi yönetmelisiniz. Profesyonel ticaretten para kazanmanın yolu, hesabınızdaki mevcut fonları geliştirmektir. Riski yönetmek için uygun bir yaklaşım benimseyerek kârlılığınızı korumazsanız, profesyonel olmak için yeterince uzun süre başarılı olamazsınız.

Adım 2: Planınızı test edin.

Alım satım stratejinizi oluşturduktan sonraki adım, onu piyasalarda test etmektir.

The only way to know for sure if your plan works in real-world situations is to test it. Örneğin, ticaret stratejiniz aralar üzerine kuruluysa, bunun işe yaradığına dair kanıta ihtiyacınız olacaktır. Sisteminizin rekabet avantajına sahip olduğunu göstermenin en kolay yolu, çeşitli uygulamalarla yapılabilen önceki piyasa verilerini kullanarak onu geriye dönük test etmektir.

Adım 3: Planınıza güvenin.

Bunları belirlemek için çaba sarf ettikten sonra ticaret hedeflerinize, stratejinize ve tarzınıza güvenmeyi öğrenmelisiniz.

Bu, herhangi bir ayarlama yapmadan önce bir süre profesyonel ticaret stratejinizde oluşturduğunuz ilkelere bağlı kalmanız gerektiğini gösterir. Planınıza başarılı olması için bir şans vermelisiniz. Bu, yeni traderlar için büyük bir sorun olabilir, çünkü birkaç başarısız anlaşmadan sonra reaktif olmak ve yaklaşımınızı değiştirmek çok kolaydır. Ancak profesyonel olmanın uzun vadeli bir amaç olduğunu unutmayın, bu nedenle işlerin yürümesine izin verin. Risk dereceniz genel planınız için uygunsa, uzun vadeli kârlılığınız yükseldiği sürece birkaç aksiliğe göğüs gerebilmeniz gerekir. Açıkçası, kazanmadan sık sık kaybediyorsanız, stratejinizle ilgili daha temel bir sorununuz olup olmadığını araştırmalısınız.

Adım 4: Disiplininizi koruyun.

Stratejinize güven oluşturduktan sonra profesyonel ticaret faaliyetlerinizde tutarlılığı korumalısınız.

Bu, her gün piyasalardan belirli bir miktar para üretmeye odaklanmak yerine, her gün yaklaşımınıza bağlı kalmaya odaklanmanız gerektiği anlamına gelir. Sonuçta, bu sizin geliştirdiğiniz stratejidir. Analizinize göre hedeflerinize giden yol budur. Analizinize göre hedeflerinize giden yol budur. Profesyoneller kafalarını oyunda tutmayı bilirler.

Adım 5: Öğrenmeye devam edin!

En başarılı traderlar ve yatırımcılar, Marmara FX’te her zaman becerilerini öğreniyor ve geliştiriyor.

Piyasalar dalgalanıyor. Sistemler gelişir. Yeni teknoloji geliştiriliyor. Yeni bilgi ve deneyim kazanmaya devam etmek ve bunu profesyonel ticaretinize uygulamak, bir tüccar olarak uzun vadeli başarınızın önemli bir parçasıdır. Dünyanın en iyi yatırımcısı olarak kabul edilen Warren Buffett’e göre, profesyonel traderlar her gün en az 500 sayfa okumalıdır. Bu abartılı görünse de, mesele şu ki, piyasalarda başarılı olmak için, onlar hakkında daha fazla şey öğrenmeye zaman ayırmanız gerekiyor. Bu abartılı görünse de, mesele şu ki, piyasalarda başarılı olmak için, onlar hakkında daha fazla şey öğrenmeye zaman ayırmanız gerekiyor.

Profesyonel ticaretin sonucu

Profesyonel bir trader olmak veya profesyonel ticaret yapmak için kesin bir teknik olmamakla birlikte, yukarıdaki yönergelere göre şansınızı artıracaktır. Herhangi bir faaliyette gerçek ustalığın ancak başarıya götüren yöntemleri tutarlı bir şekilde kullanarak elde edilebileceğini unutmayın.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen çekinmeyin

İLETİŞİM MARMARA FX

CFD’ler karmaşık araçlardır ve kaldıraç nedeniyle hızla para kaybetme riski yüksektir. Perakende yatırımcı hesaplarının %71,58’i bu sağlayıcı ile CFD ticareti yaparken para kaybeder. CFD’lerin nasıl çalıştığını anlayıp anlamadığınızı ve paranızı kaybetme riskini göze alıp alamayacağınızı düşünmelisiniz.