İntikam ticareti nedir? İntikam ticaretiyle savaşmanın 5 etkili yolu
İntikam ticareti nedir? İntikam ticaretiyle savaşmanın 5 etkili yolu

İntikam ticareti, tüccarların başarısızlığının başlıca nedenlerinden biri olarak tanımlanmıştır.

Aslında, tanınmış bir tüccar ve ticaret koçu olan Brett Steenbarger, intikam ticaretini ‘ticaret sermayenizi kullanmanın tehlikeli ve mantıksız bir yolu’ olarak tanımladı.

Birçok tüccar bunu kabul etmese de, gerçek şu ki çoğu tüccar ticaret yolculuğunun bir aşamasında intikam ticaretine yenik düştü.

Peki, intikam ticareti nedir?

İntikam ticareti, bir tüccar önemli bir kayıp yaşadığında doğal ve duygusal bir tepkidir. Bir sonraki hamlelerini düşünmek veya stratejilerine bakmak için zaman ayırmadan önce, büyük kayıplarının ardından başka bir işleme girerler.

Fikir, kayıptan hemen kurtulmaktır. Bunun arkasındaki düşünce, (kazanan bir ticaret olması beklenen) başka bir ticaret yapmaktır, ardından kayıplar hızla telafi edilebilir.

Ama zaten bildiğiniz gibi, piyasalar öngörülebilir değil.

Ve beklenen kazanan ticaret büyük olasılıkla kaybedilen bir ticarete dönüşecektir. Sadece tüccarın telafi etmeye çalıştığından daha büyük.

İntikam ticareti, önceki bir kayıptan kurtulmak için bir ticareti zorlamaya çalıştığınız zamandır. Çoğu zaman, intikam ticareti yapan tüccarlar, büyük bir kayıp onları geri getirene kadar iyi durumdaydı.

Steenbarger’a göre, “İntikam ticareti, kaybettiğiniz için kızgın olduğunuz ve her şeyi çabucak geri kazanma şehvetine sahip olduğunuz için gazaptan kaynaklanır.”

Arkasında ne var ve tüccarlar neden buna başvuruyor?

Her yatırımcıyı ticaret yolculuklarında bir anda etkilemiş olması gereken bu irrasyonel aktivitenin arkasında birçok duygu – öfke, korku, utanç ve açgözlülük – vardır. Unutmayın, intikam ticareti acemi tüccarlarla sınırlı değildir.

Bazı profesyonel tüccarlar ve yılların deneyimine sahip olanlar bile bu uygulamaya yenik düşebilir. Ve onu (intikam ticareti) daha mantıksız yapan da budur.

Farklı seviyelerde tüccarlarla çalışmış olan ticaret koçları, intikam ticaretinin yıkıcı etkisine tanıklık eder.

Çoğu durumda, intikam ticaretine başvuran tüccarlar, bir sonraki ticaretin kazanan olacağını düşünerek ticaret pozisyonlarını ikiye veya üçe katlama eğilimindedir.

Öfke ve açgözlülük

Büyük bir kayıptan sonra öfke (piyasalarda) ve açgözlülük baskın duygu ve karar olarak, bir tüccar tereddüt etmeden otomatik olarak bir ticarete girebilir.

Ancak çoğu zaman ticaret onlara karşı olacak ve tüccar daha büyük bir zarar görecektir.

Korku ve utanç

Bazı tüccarlar için, bir kaybı (özellikle büyük olanı) fark etme ve kabul etme korkusu o kadar gerçektir ki, hemen bir intikam ticaretine girmeyi tercih ederler.

Bir kayıptan kurtulma dürtüsü, kaybı bilecek arkadaşlar, akrabalar veya meslektaşlarla yüzleşme korkusundan da kaynaklanabilir. Pek çok tüccar için, özellikle iyi ve kazanan bir tüccar olarak bir üne sahiplerse, itibar kazanmak güçlü bir itici güçtür.

İntikam ticaretiyle savaşmanın beş etkili yolu 

İntikam ticaretinin potansiyel etkisi göz önüne alındığında, onu durdurmak her tüccarın çıkarına ve yararınadır. Binlerce tüccarla çalışmış birkaç ticaret koçuna ve ticaret psikoloğuna dayanarak, burada intikam ticaretiyle savaşmanın beş etkili yolu var.

 1.  Geçici olarak geri adım atın

Bir kayıptan (özellikle büyük bir kayıp) sonra nesnel bir bakış açısına sahip olmak ve duygularınızı kontrol etmek zor olsa da, en iyi hareket tarzı kısa bir süre için bile olsa ticaretten geri adım atmaktır.

Ticaretten bir veya iki gün izin alın. Ticareti bırak. Veya gerçekten yapmanız gerekiyorsa, pazarlarda olmanız gerektiğini düşünüyorsanız küçük bir ticaret yapın. Ayrıca gözden geçirmeyi de düşünebilirsiniz. ticaret planı . Alım satım yapmak yerine, küçük aranızdan sonra nasıl alım satım yapacağınızı ayarlayın.

İntikam ticareti nedir? | Marmara FX

 1.  Öz değerlendirme yapın

Piyasalardan bu geçici ara verdikten sonra, zarara ve intikam ticaretine neyin yol açtığını bulmak için nesnel ve duygudan bağımsız bir öz değerlendirme yapmanın zamanı geldi.

Aynı zamanda ‘Ticaret Psikolojisi’ kitabının da yazarı olan Steenbarger, bir tüccarın intikam ticareti ve diğer zorlu ticaret durumları ile karşı karşıya kaldığında kendinin farkında olmasının kritik olduğunu söyledi.

hakkında bir röportajda ticaret psikolojisi, Steenbarger şunları söyledi: “Neler olduğunun farkına varmak için bir tüccarın kendinin farkında olması gerekir. Önce farkında olması ve ekrandan geri adım atması ve durumu değerlendirmesi gerekiyor. Bir tüccar, intikam ticaretini ve sonuçlarını düzeltebilmek için duruma ilişkin nesnel bir görüşe ihtiyaç duyar.”

 1.  Piyasa koşullarını değerlendirin

Piyasalarda neler olup bittiğini değerlendirmenin zamanı geldi.

 • Piyasalar ticaret yapmak için çok oynak mı?
 • Sağlam trendler veya ticaret fırsatları yok mu?
 • Bu dönemde ticaret yapmayı zorlaştıran piyasaları ne yönlendiriyor?

Yakından bakarsanız, ABD Federal Rezervi ve diğer merkez bankası kararları gibi önemli ekonomik veriler ve olaylar alım satım fırsatları sunabilirken, piyasalarda oynaklık da yaratabilir. Ve bazen oynaklık, bir ticaret yapmayı değerli kılmak için çok fazla olabilir.

 1.  Ticaret stratejinizi değerlendirin

Mevcut piyasa koşullarına uygun olup olmadığını görmek için kendi ticaret stratejinizi değerlendirmeniz de önemlidir. Bu size işlem yapma şeklinizde (gerekirse) ayarlamalar yapma fırsatı verecektir.

Bu aynı zamanda girişinizi gözden geçirme ve çıkış stratejileri .

 • Yerinde sağlam bir çıkış stratejiniz var mı?
 • Çıkış stratejinize sadık kaldınız mı?
 • Peki ya giriş kriterleriniz?
 • Sağlam bir giriş kurulumu gördünüz mü yoksa bir ticareti zorladınız mı?
 1.  Gerekli ayarlamaları yapın

Tüm değerlendirmeleri yaptıktan sonra, alım satım stratejinizde veya alım satım prosedürlerinizde ayarlamalar yapabilecek konuma geleceksiniz. Ticaretinizde güçlü ve zayıf yönlerin nerede olduğunu belirledikten sonra, ticaret rutininizde değişiklik yapmak için uygun bir zaman olabilir.

Yazar ve tüccar Steve Ward, ‘Yüksek Performanslı Ticaret’ adlı kitabında, tüccarlara bir kayıp sonrası ritüeli geliştirmelerini önerdi. Jeffrey Hodges’in ‘Sportsmind’ kitabına dayanan bu dört adımlı stratejiyi paylaştı.

Bu, intikam ticareti ile mücadele etmek için araç setinizin bir parçası olarak da kullanılabilir.

 • Kaybeden ticaretin istediğiniz/beklediğiniz şey olmadığını alçakgönüllü bir şekilde kabul edin
 • Bırakın: Geri bildirimi ve öğrenmeyi not edin ve takası ‘bir kenara atın’
 • Ne olmasını istediğinizi yazdırın veya zihinsel olarak prova edin
 • Bunun ‘bir dahaki sefere nasıl yapacağım’ olduğunu onaylayın.

Bu gönderi, çok saygın ticaret koçlarının ve ticaret psikologlarının deneyimlerine dayanarak intikam ticareti ile mücadele için bazı pratik ve adım adım eylemleri özetlemektedir. İntikam ticaretiyle uğraşıyorsanız ve onu kontrol etmek istiyorsanız, bunlar sizi doğru yola sokmak için yararlı bilgiler.

Brett Steenbarger ve Steve Ward, dünyadaki en saygın ticaret koçlarından ikisidir ve kitapları, farklı ticaret psikolojisi zorlukları ve sorunları hakkında faydalı bilgiler sağlar.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen çekinmeyin
İLETİŞİM MARMARA FX

CFD’ler karmaşık araçlardır ve kaldıraç nedeniyle hızla para kaybetme riski yüksektir. Perakende yatırımcı hesaplarının %71,58’i bu sağlayıcı ile CFD ticareti yaparken para kaybeder. CFD’lerin nasıl çalıştığını anlayıp anlamadığınızı ve paranızı kaybetme riskini göze alıp alamayacağınızı düşünmelisiniz.