Hedge Nedir?
Hedge Marmara FX

What Is a Hedge?

Riskten korunma, bir varlıkta olumsuz fiyat hareketleri riskini azaltmak amacıyla yapılan bir yatırımdır. Normal olarak, bir hedge, ilgili bir menkul kıymette bir mahsup veya zıt pozisyon almaktan oluşur.

ANAHTAR ÖNERİLER

  • Riskten korunma, finansal varlıklardaki riskleri sınırlamaya çalışan bir stratejidir.
  • Popüler korunma teknikleri, mevcut bir pozisyona karşılık gelen türevlerde denkleştirme pozisyonları almayı içerir.
  • Diğer çit türleri, çeşitlendirme gibi başka yollarla inşa edilebilir. Bir örnek, hem döngüsel hem de döngüsel olmayan hisse senetlerine yatırım yapmak olabilir.

Hedge Nasıl Çalışır?

Riskten korunma, bir sigorta poliçesi çıkarmaya biraz benzer. Sel riski olan bir bölgede bir eviniz varsa, bu varlığı  sel riskinden korumak  için sigortalamak, başka bir deyişle, hedge yapmak isteyeceksiniz. Bu örnekte, bir seli önleyemezsiniz, ancak bir sel meydana gelmesi durumunda tehlikeleri azaltmak için önceden plan yapabilirsiniz.

Riskten korunmanın doğasında bir  risk-ödül takası  vardır; potansiyel riski azaltırken, potansiyel kazançları da ortadan kaldırır. Basitçe söylemek gerekirse, riskten korunma ücretsiz değildir. Sel sigortası poliçesi örneğinde, aylık ödemeler toplanır ve sel hiç gelmezse poliçe sahibi ödeme almaz. Yine de çoğu insan, çatıyı aniden kaybetmektense bu öngörülebilir, sınırlı kaybı üstlenmeyi tercih eder.

Yatırım dünyasında, riskten korunma aynı şekilde çalışır. Yatırımcılar ve para yöneticileri, risklere maruz kalmalarını azaltmak ve kontrol etmek için riskten korunma uygulamalarını kullanır. Yatırım dünyasında uygun bir şekilde hedge yapmak için, piyasadaki olumsuz fiyat hareketlerinin riskini dengelemek için çeşitli enstrümanları stratejik bir şekilde kullanmak gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, hedefe yönelik ve kontrollü bir şekilde başka bir yatırım yapmaktır. Tabii ki, yukarıdaki sigorta örneğiyle paralellikler sınırlıdır: sel sigortası durumunda, poliçe sahibi zararı için tamamen tazmin edilecektir, belki de daha az kesinti yapılabilir. Yatırım alanında, riskten korunma hem daha karmaşık hem de kusurlu bir bilimdir.

 Mükemmel bir hedge , bir pozisyon veya portföydeki tüm riskleri ortadan kaldıran bir korumadır. Diğer bir deyişle, riskten korunma, savunmasız varlıkla %100  ters orantılıdır  Bu, sahadaki bir gerçeklikten çok bir idealdir ve varsayımsal mükemmel çit bile bedelsiz değildir. Temel risk, bir varlığın ve finansal riskten korunma işleminin beklendiği gibi zıt yönlerde hareket etmemesi riskini ifade eder; “temel”, tutarsızlığı ifade eder.

Riskten Korunma Nasıl Çalışır?

Hedge | marmara fx

Yatırım dünyasında riskten korunmanın en yaygın yolu türev araçlardır. Türevler, bir veya daha fazla dayanak varlığa karşılık olarak hareket eden menkul kıymetlerdir. Opsiyonlar, takaslar, vadeli işlemler ve vadeli sözleşmeleri içerir. Dayanak varlıklar hisse senetleri, tahviller, emtialar, para birimleri, endeksler veya faiz oranları olabilir. Türevler, ikisi arasındaki ilişki az çok net bir şekilde tanımlandığından, dayanak varlıklarına karşı etkili korumalar olabilir. Bir yatırımın kaybının hafifletildiği veya karşılaştırılabilir bir türevdeki kazançla dengelendiği bir ticaret stratejisi oluşturmak için türevleri kullanmak mümkündür.

Örneğin, Morty 100 Stock plc (STOK) hissesini hisse başına 10dan satın alırsa, bir yıl içinde sona erecek 8lık kullanım fiyatı olan bir Amerikan satım opsiyonu satın alarak yatırımını hedge edebilir. Bu seçenek Morty’ye gelecek yıl herhangi bir zamanda 100 STOK hissesini 8 a satma hakkı verir. Seçenek için 1 dolar veya prim olarak 100 dolar ödediğini varsayalım. Bir yıl sonra STOK 12dan işlem görürse, Morty opsiyonu kullanmayacak ve 100ı kaybetmiş olacaktır. Yine de endişelenmesi pek olası değil, çünkü gerçekleşmemiş kazancı 100 dolar (satış fiyatı dahil 100 dolar). Öte yandan, STOK 0 dolardan işlem görüyorsa,  Morty opsiyonu kullanacak ve hisselerini 300 Dolar (satış fiyatı dahil 300 Dolar) zararla 8 Dolar’a satacak. Seçenek olmadan, tüm yatırımını kaybetmeye devam etti.

Bir türev hedge işleminin etkinliği, bazen “hedge oranı” olarak adlandırılan  delta cinsinden ifade edilir. Delta, dayanak varlığın fiyatındaki 1$  hareket başına türev fiyatının hareket ettiği miktardır.

Neyse ki, çeşitli opsiyonlar ve vadeli işlem sözleşmeleri, yatırımcıların hisse senetleri, faiz oranları, para birimleri, emtialar ve daha fazlasını içerenler de dahil olmak üzere hemen hemen her yatırıma karşı korunmalarına izin verir.

Riskten korunma araçlarının fiyatlandırılmasının yanı sıra, özel korunma stratejisinin, yatırımcının korunmak istediği temel menkul kıymetin aşağı yönlü riskine bağlı olması muhtemeldir. Genel olarak, aşağı yönlü risk ne kadar büyükse, hedge maliyeti de o kadar yüksek olur. Genel olarak, aşağı yönlü risk ne kadar büyükse, hedge de o kadar yüksek olur. Yukarıdaki STOK örneğinde, kullanım fiyatı ne kadar yüksek olursa, satım opsiyonu o kadar pahalı olur, ancak aynı zamanda fiyat koruması da o kadar fazla olur. Bu değişkenler, daha az koruma sağlayan daha ucuz bir seçenek veya daha fazla koruma sağlayan daha pahalı bir seçenek oluşturacak şekilde ayarlanabilir. Yine de, belirli bir noktada, maliyet etkinliği perspektifinden ek fiyat koruması satın almak tavsiye edilmez.

Çeşitlendirme Yoluyla Riskten Korunma

Bir yatırımdan korunmak için türevlerin kullanılması, kesin risk hesaplamalarına olanak tanır, ancak bir miktar karmaşıklık ve genellikle oldukça fazla sermaye gerektirir. Bununla birlikte, türevler korunmanın tek yolu değildir. Belirli riskleri azaltmak için bir portföyü stratejik olarak çeşitlendirmek, biraz kaba olsa da, bir riskten korunma olarak da düşünülebilir. İyi bir risk programı için bir güvenlik planı olarak, biraz kaba olarak da olsa bir riskten korunmak. Yine de, bir durgunluğun gösterişçi tüketim pazarını yok edebileceğinden endişelenebilir. Bununla mücadele etmenin bir yolu, durgunlukları iyi atlatan ve büyük temettüler ödeyen tütün hisseleri veya kamu hizmetleri satın almak olabilir.

Bu stratejinin ödünleşimleri vardır: Ücretler yüksekse ve işler bolsa, lüks mal üreticisi başarılı olabilir, ancak sermaye daha heyecan verici yerlere akarken düşebilecek sıkıcı döngüsel hisse senetlerine çok az yatırımcı çekilebilir. Aynı zamanda riskleri de var: Lüks mal stoğunun ve hedge’nin zıt yönlerde hareket edeceğinin garantisi yok. Her ikisi de, mali kriz sırasında olduğu gibi bir felaket olayı nedeniyle veya birbiriyle alakasız iki nedenden dolayı düşebilir.

Spread Riskinden Korunma

Endeks alanında, ılımlı fiyat düşüşleri oldukça yaygındır ve aynı zamanda oldukça öngörülemezdir. Bu alana odaklanan yatırımcılar, daha şiddetli olanlardan daha ılımlı düşüşlerle daha fazla endişe duyabilirler. Bu durumlarda, bir ayı vadeli spreadi yaygın bir riskten korunma stratejisidir.

Bu spread türünde, endeks yatırımcısı, kullanım fiyatı daha yüksek olan bir satım satın alır. Ardından, kullanım fiyatı daha düşük ancak son kullanma tarihi aynı olan bir satım gerçekleştirir. Endeksin davranış biçimine bağlı olarak, yatırımcı iki kullanım fiyatı arasındaki farka (maliyet eksi) eşit bir fiyat koruması derecesine sahiptir. Bu muhtemelen orta düzeyde bir koruma olsa da, genellikle endekste kısa bir gerilemeyi kapatmak için yeterlidir.

 Hedge yapmanın riskleri

Hedge, riski azaltmak için kullanılan bir tekniktir, ancak hemen hemen her riskten korunma uygulamasının kendi olumsuz yanları olacağını akılda tutmak önemlidir. Birincisi, yukarıda belirtildiği gibi, riskten korunma kusurludur ve gelecekteki başarının garantisi değildir ve herhangi bir kaybın azaltılmasını da sağlamaz. Bunun yerine, yatırımcılar hedge’i artıları ve eksileri açısından düşünmelidir. Belirli bir stratejinin faydaları, gerektirdiği ek masraftan daha ağır basıyor mu? Hedge, nadiren bir yatırımcının para kazanmasıyla sonuçlanacağından, başarılı bir korunmanın yalnızca kayıpları önleyen bir strateji olduğunu hatırlamakta fayda var.

Hedge ve Günlük Yatırımcı

Çoğu yatırımcı için riskten korunma, finansal faaliyetlerinde asla devreye girmeyecektir. Birçok yatırımcının herhangi bir noktada bir türev sözleşme ticareti yapması pek olası değildir. Bunun bir nedeni, emeklilik için tasarruf eden bireyler gibi uzun vadeli bir stratejiye sahip yatırımcıların, belirli bir menkul kıymetin günlük dalgalanmalarını görmezden gelme eğiliminde olmalarıdır. Bu durumlarda, kısa vadeli dalgalanmalar kritik değildir çünkü bir yatırım büyük olasılıkla genel pazarla birlikte büyüyecektir.

Al ve tut kategorisine giren yatırımcılar için, hedge hakkında bilgi edinmek için çok az veya hiç sebep yok gibi görünebilir. Yine de, büyük şirketler ve yatırım fonları düzenli olarak hedge uygulamalarına girme eğiliminde olduklarından ve bu yatırımcılar bu daha büyük finansal kuruluşları takip edebilecekleri ve hatta bunlarla ilgilenebilecekleri için, daha iyi olmak için korunmanın ne anlama geldiğini anlamak yararlıdır.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen çekinmeyin

İLETİŞİM MARMARA FX

CFD’ler karmaşık araçlardır ve kaldıraç nedeniyle hızla para kaybetme riski yüksektir. Perakende yatırımcı hesaplarının %71,58’i bu sağlayıcı ile CFD ticareti yaparken para kaybeder. CFD’lerin nasıl çalıştığını anlayıp anlamadığınızı ve paranızı kaybetme riskini göze alıp alamayacağınızı düşünmelisiniz.