FTSE 100 tam olarak nedir ve nasıl takas edebilirsiniz?

Genellikle FTSE 100 olarak bilinen Financial Times Menkul Kıymetler Borsası 100 Endeksi, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda (LSE) listelenen ilk 100 işletmenin performansını izleyen bir borsa endeksidir.

FTSE 100, 1984’ten beri varlığını sürdürmektedir ve dünyanın en iyi bilinen borsa endekslerinden biridir. FTSE 100, gösterge olarak hizmet etmenin yanı sıra endekste hisse senedi ticareti yapmak isteyen aktif yatırımcılar için bir araç olarak kullanılabilir.​

Bu yazıda FTSE 100’ü neyin oluşturduğuna ve nasıl belirlendiğine bakacağız. Ayrıca, fiyat dalgalanmalarını etkileyebilecek bazı unsurların yanı sıra başlayabileceğiniz birçok yöntemi de gözden geçireceğiz. FTSE 100 gibi endekslerde nasıl işlem yapılacağına geçmeden önce, neyi sembolize ettiğine ve içinde hangi firmaların yer aldığına bir göz atalım.

FTSE 100 tam olarak nedir?

FTSE 100 endeksi, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda (LSE) listelenen piyasa değerine göre en büyük 100 firmadan oluşur. Endeks, 3 Ocak 1984’te 1000 puanlık bir değerle kuruldu.

FTSE Grubu (FTSE Russell olarak işlem görüyor), endeksi koruyan Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE) Grubunun bir yan kuruluşudur.

FTSE 100 popüler ve iyi izlenen bir endeks olsa da, bileşenlerinin çoğunluğu küresel bir vurguya sahip çok uluslu firmalar olduğu için Birleşik Krallık ekonomisinin ne durumda olduğuna dair zayıf bir tahmindir. Birleşik Krallık ekonomisini daha iyi anlamak isteyen yatırımcılar FTSE 250 veya FTSE SmallCap Endeksini seçebilirler.

FTSE 100 nasıl belirlenir?

FTSE 100, katılımcılarının serbest dolaşımdaki piyasa kapitalizasyonuna dayanan aritmetik ağırlıklı bir endekstir. Bu, daha büyük firmaların hisse fiyatlarındaki değişikliklerin FTSE 100’ün değeri üzerinde daha küçük şirketlerin hisse fiyatlarındaki dalgalanmalardan daha yüksek bir etkiye sahip olacağı anlamına gelir.

Why Are FTSE 100 Stocks Still Potentially Undervalued? | CMC Markets

FTSE 100 için işlem saatleri nelerdir?

Londra Menkul Kıymetler Borsası hafta içi 08:00 – 12:00 ve hafta sonları (Londra Saati) 12:02 – 16:30 saatleri arasında açıktır.

UK100 (Nakit CFD) 23:00’ten itibaren alım satım için kullanılabilir Pazar – 21:59 Cuma, 9:15-9:30 ve 21:59-11 (Londra Saati) arasında günlük işlem duraklamaları ile.

FT100.fs (Vadeli İşlemler CFD’si), Pazartesi 01:00 ile Cuma 20:59 saatleri arasında, 20:59 ile 01:00 arasında günlük işlem arası ile işlem yapmak için kullanılabilir.

FTSE 100’de hangi endüstriler temsil edilmektedir?

Malzemeler, endeksin yaklaşık %20’sini oluşturan FTSE 100’deki en büyük sektördür. Bunu %17 ile Finansallar ve %16 ile Tüketici Ürünleri takip ediyor. Enerji ve sanayi, sırasıyla yüzde 12,4 ve yüzde 8,7 ile ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor. Skor, sağlık hizmetleri, tüketici takdiri ve iletişim hizmetleri için önemli ağırlıklar içerir.

FTSE 100 sectors pie chart

İlk on FTSE 100 şirketi hangileridir?

FTSE 100 endeksinde ilk on şirket şöyle:

 1. AstraZeneca
 2. Unilever
 3. Diageo
 4. HSBC
 5. GlaxoSmithKline
 6. Royal Dutch Shell
 7. BP (British Petroleum)
 8. Rio Tinto
 9. ingiliz Amerikan tütünü
 10. glencore

FTSE 100’ün hisse fiyatı

FTSE 100, 6 Aralık itibariyle 7170 noktada dengeleniyor. FTSE 100, diğer tüm piyasa endeksleri gibi, pandeminin bir sonucu olarak Mart 2020’de düşecek. O zamandan beri endeks, pandemi öncesi zirvesine henüz kavuşamamış olsa da yavaş yavaş toparlanırken, ABD ve Avrupalı rakiplerinin çoğu yeni rekorlar kırdı.

1984’te FTSE 100, 1000 noktada başladı. Mayıs 2018’de endeks tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 7903 puana ulaştı.

Share price of UK100

Nasıl ticaret yaparım?

Fark Sözleşmeleri (CFD’ler), FTSE 100’ü uygun maliyetli ve verimli bir şekilde takas etmenin bir yoludur. Brokerler genellikle Nakit Endeksine (UK100) dayalı bir CFD ve ayrıca temeldeki Vadeli İşlem sözleşmesine (FTSE100.fs) dayalı bir CFD sağlar.

CFD’leri kullanarak çevrimiçi endeks ticareti yaptığınızda, temel enstrümanın (FTSE 100) yönüne, ona veya herhangi bir üyesine sahip olmadan spekülasyon yapabilirsiniz. Kaldıraç kullanımı ile hem uzun hem de kısa seyahat edebileceksiniz.

Bu özellikle durgunluk sırasında önemlidir. Çoğu yatırımcı, ücretler hızla birikebileceğinden ve piyasayı doğru bir şekilde tahmin etmek son derece zor olduğundan, portföy değişikliğinden kaçınmak ister. Sonuç olarak, bir düşüş beklendiğinde portföyünüzün önemli bir bölümünü satmak yerine, düşen fiyatlara bahis yapmak için CFD’leri kullanabilirsiniz.

Nakit CFD (UK100) veya Vadeli İşlemler CFD’si (FTSE100.fs), alım satım tarzınıza bağlı olarak sizin için daha uygun olacaktır. Sadece sınırlı bir süre için pozisyon tutmak istiyorsanız, mütevazı spreadleri nedeniyle UK100 tercih edilebilir. Ancak, uzun vadeli bir tüccarsanız, takas ücreti olmadığı için FTSE100.fs’yi seçebilirsiniz.

FTSE 100’e nasıl yatırım yapabilirim?

ETF’ler (Borsa Yatırım Fonları), FTSE 100 endeksine yatırım yapmak için en uygun yöntemdir. Bireysel hisse satın almaktan daha ucuzdur ve üç ayda bir yeniden dengelenir.

ETF’ler de kaldıraç olarak kullanılabilirken, genellikle CFD ticareti yapmaktan daha az esneklik sağlarlar. Ancak, ürünü aktif olarak ticaret yapmak istemeyen uzun vadeli bir yatırımcıysanız, ETF ekonomik bir alternatif olabilir.

Çeşitli tedarikçilerden temin edilebilen birkaç ETF vardır. Bir ETF seçerken, komisyoncunuz tarafından verilen bilgi formunu okumalı ve ürünün özellikleri ve ilgili ücretler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

En büyük FTSE 100 ETF’leri (AUM’a göre):

 • iShares Core FTSE 100 UCITS ETF (Dist)
 • Vanguard FTSE 100 UCITS ETF (Dist)
 • iShares Core FTSE 100 UCITS ETF GBP (Acc)

En ucuz FTSE 100 ETF’leri (TER’ye göre – Toplam Gider Oranı):

 • HSBC FTSE 100 UCITS ETF GBP
 • iShares Core FTSE 100 UCITS ETF (Dist)
 • iShares Core FTSE 100 UCITS ETF GBP (Acc)

Yükselişe ne sebep olur?

FTSE 100 cements triple-digit gain as Wall Street surges higher

FTSE 100, en önemlileri aşağıda verilen bir dizi faktörden etkilenir:

Ekonomik veriler – Uluslararası ekonomik veriler FTSE 100’ü etkileme kabiliyetine sahip olsa da, endeks çoğunlukla yerel verilerden etkilenecektir. Verilerin niteliğine bağlı olarak, bazı firmalar diğerlerinden daha fazla etkilenirken, diğerleri daha az etkilenir veya hiç etkilenmez. Örneğin artan faiz oranları, finansal hizmet işletmelerinin hisse fiyatını neredeyse kesinlikle etkileyecektir.

Ekonomik olaylar – Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması gibi siyasi olayların yerel borsa üzerinde büyük etkisi olabilir. Ticaret işlemleri, uluslararası bağlar ve jeopolitik gelişmelerin hepsinin üzerinde etkisi olabilir.

Kazanç raporları – FTSE 100 katılımcıları tarafından sağlanan kazançlar ve tahminler, belirli hisse senedinin ağırlığına bağlı olarak endeksin değeri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, AstraZeneca’dan elde edilen kazanç rakamları, endekste daha düşük bir ağırlığa sahip bir bileşenden elde edilen kazançlardan önemli ölçüde daha büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Emtia fiyatlandırması – Emtia ticareti ve madencilik işletmeleri FTSE’nin %10’undan fazlasını oluşturduğundan, emtia fiyatlarındaki değişiklikler endeks üzerinde etkili olabilir.

Döviz kurları – Brexit referandumundan bu yana İngiliz Sterlini, FTSE 100’ü etkileyebilecek artan oynaklığa tanık oldu. Önemli sayıda bileşen yabancı ülkelere satış yaptığından, daha düşük bir Pound, İngiltere ihracatçıları için mükemmel bir haber.

Ortalama getiri nedir?

Son beş yılda, yıllık bazda yüzde 4,8 geri döndü. FTSE 250 ve FTSE SmallCap, FTSE 100’den daha iyi performans gösterdi, ancak yatırımcılar her iki endeksin de daha fazla oynaklığa sahip olduğunu unutmamalı.

FTSE 100’ün performansı bize ne söylüyor?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Dow Jones veya Almanya’daki DAX gibi bazı yabancı çağdaşlarıyla karşılaştırıldığında, FTSE 100’ün performansı olağanüstü olmaktan uzaktır. Brexit ve COVID-19 salgını, şüphesiz FTSE 100’ün performansına ağırlık veren iki büyük faktördür.

Bununla birlikte, FTSE 100 ağır ağırlıkları arasında ilaç, finans, madencilik ve petrol ve gaz gibi geleneksel endüstrilerden önemli şirketler yer alıyor. Finans, petrol ve gaz gibi kilit sektörlerin zayıf performansını telafi edebilecek çok az BT işletmesi var.

FTSE 100 oldukça istikrarlı ve bileşenleri mükemmel temettüler veriyor olsa da, Birleşik Krallık borsasına girmek isteyen yatırımcılar FTSE 250 ve FTSE Small Cap’i de incelemelidir.

FTSE 100 şirketlerinin listesi

hisse senedi Şirket Adı
ADM Amiral Grubu
AAL İngiliz Amerikan
ANTO Antofagasta Holdings
AHT Ashtead Grup plc
ABF İlişkili İngiliz Gıdaları plc
AZN AstraZeneca plc
OTO Oto Tüccar Grubu plc
AVV AVEVA Grup plc
AV. Aviva plc
BA. BAE Systems plc
BARC barclays plc
BDEV Barratt Developments plc
BKG Berkeley Group Holdings plc
BHP BHP Grup Plc
kan basıncı BP Plc
yarasalar British American Tobacco plc
BLND British Land Co plc
BT.A BT Grup plc
BNZL Bunzl plc
BRBY Burberry Grup plc
CCL karnaval plc
CNA Centrica plc
CCH Coca-Cola HBC AG
CPG Pusula Grubu plc
CRH CRH plc
CRDA Croda International plc
DCC DCC plc
DGE Diageo plc
EVR Evraz plc
EXPN Experian Plc
FERG Ferguson plc
FLTR Flutter Eğlence
FRES fresnillo
GSK GlaxoSmithKline plc
GLEN Glencore plc
HLMA Halma plc
HL. Hargreaves Lansdown plc
HİK Hikma İlaç
HSX Hiscox Ltd.
HSBA HSBC Holdings plc
IMB İmparatorluk Markaları Grubu
INF Bilişim plc
IHG InterContinental Hotels Group plc
IAG Uluslararası Konsolide Havayolları Grubu SA
İTRK Intertek Grup plc
ITV ITV plc
JD. JD Spor Moda plc
JMAT Johnson Matthey Plc
KGF yalıçapkını
KARA Arsa Menkul Kıymetler Grubu plc
LGEN Hukuk ve Genel Grup plc
LLOY Lloyds Bankacılık Grubu plc
LSE Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu plc
MNG M&G plc
MGGT Meggitt
MRO Melrose Industries plc
MNDI Mondi Plc
MRW Morrison (Wm) Süpermarketler
NG. Ulusal şebeke
NXT Sonraki plc
NMC NMC Sağlık Plc
OKDO Ocado Grup plc
PSON Pearson plc
PSN Trabzon hurması plc
PHNX Phoenix Group Holdings Plc
POLİ Polimetal Uluslararası plc
PRU ihtiyatlı plc
RB. Reckitt Benckiser Group Plc
REL RELX plc
RTO Rentokil Initial Plc
RMV sağ hareket plc
RIO Rio Tinto plc
RR. Rolls Royce Holdings Plc
RBS Royal Bank of Scotland Group plc
RDSa Royal Dutch Shell Plc A Hisseleri
RDSb Royal Dutch Shell Plc B Hisseleri
RSA RSA Sigorta Grubu
SGE Adaçayı Grubu plc
SBRY Sainsbury (J) plc
SDR Schröders plc
SMS İskoç Mortgage Yatırım Ortaklığı
SGRO Segro Plc
SVT Severn Trent Plc
SN. Smith & Nephew plc
SMDS Smith (DS)
SMIN Smiths Group Plc
SKG Smurfit Kappa Grup Plc
SPX Spirax-Sarco Mühendislik plc
SSE SSE plc
STJ Aziz James’in Yeri Plc
STAN Standart Chartered plc
SLA Standart Yaşam Aberdeen Plc
TW. Taylor Wimpey plc
TSCO Tesco plc
TUI TUİ AG
ULVR Unilever plc
UU. United Utilities Group Plc
VOD vodafone grup plc
WTB beyaz ekmek plc
RES WPP plc

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen çekinmeyin
İLETİŞİM MARMARA FX

CFD’ler karmaşık araçlardır ve kaldıraç nedeniyle hızla para kaybetme riski yüksektir. Perakende yatırımcı hesaplarının %71,58’i bu sağlayıcı ile CFD ticareti yaparken para kaybeder. CFD’lerin nasıl çalıştığını anlayıp anlamadığınızı ve paranızı kaybetme riskini göze alıp alamayacağınızı düşünmelisiniz.