DAX 40 tam olarak nedir ve nasıl ticaret yapabilirsiniz?
DAX 40 - Ger 40 | marmarafx

DAX 40 (GER 40) yalnızca Almanya’nın en önemli hisse senedi endeksi olmakla kalmıyor, aynı zamanda dünya çapında da yoğun bir şekilde takip ediliyor. Uzmanlar Kıta Avrupası’ndaki borsaların performansını tartışırken, neredeyse her zaman ilk tartışılan Alman endeksidir.

DAX gibi endekslerde nasıl işlem yapılacağına geçmeden önce, neyi sembolize ettiğine ve hangi firmaların dahil olduğuna bir göz atalım.

DAX 40 (GER 40) tam olarak nedir?

DAX 40 (GER 40) (Deutscher Aktiendex), Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören ilk 40 Alman şirketinin performansını ölçer. Bileşenler, serbest dolaşımdaki piyasa kapitalizasyonlarına göre seçilir. Almanya’nın en önemli hisse senedi endeksidir, ancak Almanya’nın küresel ekonomideki belirgin önemi nedeniyle dünya çapındaki tüccarlar ve yatırımcılar tarafından da yakından izlenmektedir.

Endeks 1 Temmuz 1988 tarihinde kurulmuş ve 1163 puandan işlem görmeye başlamıştır. Ülkenin en önde gelen şirketlerinden bazılarını içerdiğinden, sıklıkla Alman ekonomisinin durumunun önemli bir göstergesi olarak görülüyor. DAX , Almanya’daki ABD’deki Dow Jones’a eşdeğerdir.

DAX , Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören en büyük 30 işletmeden oluştuğu için varlığı süresince “DAX 30” olarak biliniyordu.

40 bileşene geçiş Eylül 2021’de yürürlüğe girdi ve daha sıkı endeks listeleme standartlarının yanı sıra yeni listeden çıkarma düzenlemelerini içeriyordu. Bu, Wirecard fiyaskosuna yanıt olarak geldi.

Hesaplamanın formülü nedir?

Şirketlerin DAX’a dahil olabilmesi için bazı temel gereksinimleri karşılaması gerekir. Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeleri, en az %10’luk halka açıklığa sahip olmaları, Almanya’da yasal veya operasyonel merkezlerinin olması ve zamanında üç aylık/yıllık raporlar yayınlamaları gerekir.

Öğeler, üç ayda bir değerlendirilen serbest dolaşımdaki piyasa değerine göre seçilir. Tek bir firma endekste %10’dan fazla ağırlığa sahip olamaz.

DAX için işlem saatleri nelerdir?

DAX piyasası sabah 9’dan akşam 5:30’a kadar açıktır (Orta Avrupa Saati). Mesai saatleri dışında ticaret 17:30 – 22:00 ve 08:00 – 9:00 saatleri arasında gerçekleşir.

Dax Vadeli İşlemler sözleşmesi EUREX platformunda 01:10 ile 22:00 arasında işlem görmektedir. (Orta Avrupa Saati). DAX30.fs ürünü, MT4 platformunda 02:15 ile 22:59 arasında işlem yapmak için kullanılabilir. (MT4 sunucu saati).

Nakit CFD – GER30 – Pazar 18:00 ile Cuma 16:59 (New York Saati) arasında, 16:59 ile 18:00 arasında günlük işlem arası ile işlem yapmak için kullanılabilir. (New York Zamanı).

DAX’ta hangi sektörler temsil ediliyor?

Kimyasallar, aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi endeksin yaklaşık yüzde 16’sını oluşturan en büyük sektördür. Bunu, toplamın %15’ini oluşturan Sanayi sektörü yakından takip etmektedir. İki ağır siklet Volkswagen ve Daimler tarafından yönetilen otomobil endüstrisini, birlikte endeksin yaklaşık %20’sini oluşturan Pharma & Healthcare izlemektedir.

DAX 40 sektörleri

DAX 40 endeks fiyatı

DAX kısa süre önce 16.290 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini belirledi. 52 haftanın en düşük seviyesi 13.009 puanda.

GER40 ticaret tablosu

DAX 40 ile nasıl takas yapılır?

Fark Sözleşmeleri (CFD’ler), DAX’ı uygun maliyetli ve verimli bir şekilde takas etmenin bir yoludur. Brokerler genellikle nakit endeksine (GER30) dayalı bir CFD ve ayrıca temeldeki vadeli işlem sözleşmesine (DAX30.fs) dayalı bir CFD sağlar.

CFD’leri kullanarak çevrimiçi endeks ticareti yaptığınızda, temel enstrümanın ( DAX) yönü hakkında, ona veya herhangi bir üyesine sahip olmadan spekülasyon yapabilirsiniz. Kaldıraç kullanımı ile hem uzun hem de kısa seyahat edebileceksiniz.

Bu özellikle durgunluk sırasında önemlidir. Çoğu yatırımcı, ücretler hızla birikebileceğinden ve piyasayı doğru bir şekilde tahmin etmek son derece zor olduğundan, portföy değişikliğinden kaçınmak ister. Sonuç olarak, bir düşüş beklendiğinde portföyünüzün önemli bir bölümünü satmak yerine, düşen fiyatlara bahis yapmak için CFD’leri kullanabilirsiniz.

Nakit CFD (GER30) veya vadeli CFD (DAX30.fs) ticaret tarzınıza bağlı olarak sizin için daha uygun olacaktır. Sadece sınırlı bir süre için pozisyon tutmak istiyorsanız, mütevazı spreadleri nedeniyle GER30 tercih edilebilir. Ancak, uzun vadeli bir tüccarsanız, takas ücreti olmadığı için DAX30.fs’yi seçebilirsiniz.

DAX 40’a yatırım yapmanın en iyi yolu nedir?

Alman endeksine yatırım yapmanın en yaygın yolu Borsa Yatırım Fonları (ETF’ler). Bireysel hisse satın almaktan daha ucuzdur ve düzenli olarak yeniden dengelenir.

Aşağıdakiler başlıca DAX ETF’leridir:

 • iShares Core DAX UCITS ETF
 • Xtrackers DAX UCITS ETF
 • Deka DAX UCITS ETF

Aşağıdaki ETF’ler en düşük TER’ye (toplam maliyet oranı) sahiptir:

 • Lyxor Core DAX
 • XTrackers UCITS ETF’si
 • Xtraders DAX UCITS ETF Geliri

Çoğu DAX ETF’si aynıdır ve esasen yalnızca endeksin performansını yansıtır. Çeşitli ETF’leri değerlendirirken, yatırımcılar genellikle toplam gider oranını (TER) – yani ETF’ye sahip olmanın ne kadara mal olacağını – ve ETF’nin yönetim altındaki para miktarını ve ETF’nin ikametgahını dikkate alır.

Piyasa saatleri (CET)

GER30 (Nakit CFD)

18:00 Pazar – 16:59 Cuma (günlük mola 16:59 – 18:00)

09:00 – 17:30

Mesai Dışı:

08:00 – 9:00

17:30 – 22:00

Başlangıç sermayesi gerekli 0.5% 100%
Kayıplar mevduatı aşabilir Evet Numara
Zaman aralığı Kısa vadeli Orta ve uzun vadeli

İlk on DAX 40 (GER 40) şirketi hangileridir?

Aşağıdakiler, piyasa değeri açısından en değerli ilk on firmadır:

 1. Linde
 2. SAP
 3. Siemens
 4. Volkswagen
 5. Merk
 6. Daimler
 7. Alman Telekom
 8. Allianz
 9. Airbus
 10. Siemens Sağlıkçılar

DAX 40’ın (GER 40) yükselmesine neden olan nedir?

DAX 40 (GER 40) , en önemlileri aşağıda verilen birkaç faktör tarafından hareket ettirilir:

Ekonomik veriler – Alman ekonomik istatistiklerinin yerel borsa üzerinde etkisi olacak. Verilerin niteliğine bağlı olarak, bazı firmalar diğerlerinden daha fazla etkilenirken, diğerleri daha az etkilenir veya hiç etkilenmez. Örneğin artan faiz oranları, finansal hizmet firmaları üzerinde diğerlerinden daha büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Kazançlar – Üç aylık ve yıllık sonuçlar, tahminler ve iş haberlerinin tümünün bir şirketin hisse fiyatı ve dolayısıyla DAX’ın değeri üzerinde etkisi olabilir. DAX’ın ilk on firmasının önemi göz önüne alındığında, yatırımcılar onların sonuçlarına ve tahminlerine çok dikkat ediyor. Yukarıdaki tablo, hangi firmaların DAX’ı etkileme olasılığının en yüksek olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir – bileşenin ağırlığı ne kadar yüksek olursa, hisse fiyatındaki hızlı bir değişikliğin endeks üzerindeki etkisi o kadar büyük olur.

Döviz dalgalanmaları – Almanya’da ticaret çok önemlidir. Ülke, dünyanın en büyük üçüncü ihracatçısı ve üçüncü en büyük ithalatçısıdır. Sonuç olarak, Euro’nun değeri DAX üzerinde büyük bir etkiye sahip olma potansiyeline sahiptir. Yükselen bir Euro, ihracatçılar için korkunç bir haber olurken, önemli bir değer kaybı, ithalat için hayatı daha da zorlaştıracaktır.

Ortalama getiri nedir?

Aşağıdaki tablo DAX’ın net getirisini incelemektedir. 5 yıllık yıllık getiri yüzde 7.9, 30 günlük yıllık yüzde 16.8 oynaklık oldu.

DAX 40 İadeleri

Performans bize ne söylüyor?

Tarihsel olarak, DAX ABD’deki muadillerinin gerisinde kalmıştır. Endeks, salgının kontrolden çıkmaya başladığı Mart 2020’de daha kötü etkilendi ve iyileşme de daha yavaştı.

Bunun birkaç açıklaması olsa da, bir tanesi endeksin teknoloji işletmelerinin olmaması. Amazon, Apple ve Google gibi önemli teknoloji firmalarının üstün performansı ABD pazarlarını ayağa kaldırdı. Bu arada, DAX bileşenlerine hızlı bir bakış, bir dizi mavi çipli firmayı ortaya çıkarır.

Buna rağmen, DAX son on yılda iyi bir performans sergiledi ve Kasım 2021’de yeni bir zirveye ulaşması bekleniyor.

DAX 40 (GER 40) aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Genellikle Alman ekonomisinin sağlığının bir barometresi olarak kabul edilir.
 • Son derece likit hisselere sahip büyük, köklü şirketlerden oluşur.
 • Endeks iyi çeşitlendirilmiştir ve endekse önemli ölçüde hakim olan tek bir sektör yoktur.

DAX 40 (GER 40) ‘ın dezavantajları aşağıdaki gibidir:

 • Endeks ağırlıklı olarak, endeksin ağırlığının önemli bir bölümünü oluşturan birinci sınıf hisse senetlerinden oluşuyor. DAX , Alman teknoloji firmalarıyla tanışmak isteyen yatırımcılar için ideal olmayabilir.
 • Alman borsası Amerikan piyasasından daha yoğundur ve DAX bileşenlerindeki değişiklikler, örneğin S&P 500 veya NASDAQ 100’dekinden daha az düzenli olarak gerçekleşir.

DAX 40 (GER 40) şirketlerinin listesi

hisse senedi Şirket Adı
REKLAMLAR ADIDAS AG
HAVA AIRBUS SE
ALV ALLIANZ SE
BAS BASF SE
BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG
BAYN BAYER AG
BEI BEIERSDORF AG
BNR BRENNTAG SE
CON Kıta AG
1COV COVESTRO AG
DAI DAİMLER AG
DHER TESLİMAT KAHRAMAN SE
DBK DEUTSCHE BANK AG
DB1 DEUTSCHE BOERSE
DPW DEUTSCHE POST AG
DTE DEUTSCHE TELEKOM AG
EOAN E.ON SE
FME Fresenius Medical Care AG & Co. KGaA
FRE FRESENIUS SE
yüksek öğrenim HEIDELBERGCEMENT AG
HFG HELLOFRESH SE
HEN3 HENKEL AG
IFX INFINEON TECH AG
LIN LINDE PLC
MRK MERCK KGAA
MTX MTU HAVA MOTORLARI
MUV2 MUENCH.RUECKVERS.VNA
PAH3 PORSCHE AUTOM.HLDG
PUM PUMA SE
QIA QIAGEN NV
RWE RWE AG
SAP SAP SE
SRT3 SARTORIUS AG
SIE SIEMENS AG
ENR SIEMENS ENERJİ AG
SHL SIEMENS SAĞLIK.AG
SY1 SYMRISE AG
yemin3 VOLKSWAGEN AG
VNA VONOVIA SE
ZAL ZALANDO SE

DAX 40 ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, lütfen MARMARA FX ile İLETİŞİME GEÇİNİZ .

CFD’ler karmaşık araçlardır ve kaldıraç nedeniyle hızla para kaybetme riski yüksektir. Perakende yatırımcı hesaplarının %71,58’i bu sağlayıcı ile CFD ticareti yaparken para kaybeder. CFD’lerin nasıl çalıştığını anlayıp anlamadığınızı ve paranızı kaybetme riskini göze alıp alamayacağınızı düşünmelisiniz.