ASX 200 tam olarak nedir ve onu nasıl takas edersiniz?
ASX 200

ASX 200, Avustralya Menkul Kıymetler Borsası’nda (ASX) işlem gören ilk 200 Avustralya hisse senedinden oluşan bir borsa endeksidir. ASX 200, Avustralya’nın en başarılı firmalarından bazılarına erişim sağladığı ve aynı zamanda uzun vadeli yatırımcıların tek bir sektör veya sektöre aşırı maruz kalmamaları için yeterli çeşitlendirme sağladığı için yeni başlayanlar için hisse senetlerine yatırım yapmaya başlamak için mükemmel bir yerdir.

S&P/ASX 200 endeksi tam olarak nedir?

S&P/ASX 200, Avustralya’nın en iyi hisse senedi endeksidir ve bireysel hisse senetlerinin veya fonların performansının değerlendirildiği bir kıyaslama noktası olarak sıklıkla kullanılır. Endeks, dalgalı ayara göre düzeltilmiş piyasa değeri ile ölçüldüğü üzere, Avustralya borsasında listelenen en büyük 200 uygun hisse senedinin performansını takip etmeyi amaçlamaktadır.

Boyut olarak, endeks Avustralya borsasının %80’inden fazlasını kapsıyor. S&P/ASX 200, Nisan 2000’de piyasaya sürüldü ve Avustralya doları (Avustralya Doları) cinsinden fiyatlandırıldı.

ASX 200 nasıl tamamlanır ve firmalar nasıl seçilir?

ASX 200, bir şirketin endeksteki hissesinin, tüm piyasa değeriyle orantılı olduğu anlamına gelen, değişken ayarlı piyasa değeri ağırlıklı bir endekstir.

Bir hisse senedi, endeks bileşeni olarak dahil edilmek üzere kabul edilebilmesi için çeşitli uygunluk şartlarını yerine getirmelidir:

Hisse senedi, Avustralya Menkul Kıymetler Borsası’nda (ASX) listelenmelidir.

Menkul kıymet türleri: Hem adi hisse senetleri hem de hisse senedi imtiyazlı hisse senetleri uygundur, ancak yalnızca adi hisse senetleri uygundur.

Dönüştürülebilir hisse senetleri, tahviller ve garantiler hibrit mallara örnek değildir.

Piyasa değeri: ASX 200 endeksine dahil olmak için bir hisse senedinin kurumsal olarak yatırım yapılabilir olması gerekir, bu nedenle piyasa değeri hisse seçiminde önemli bir faktördür.

Likidite: Hisse senedi, emsallerine göre değerlendirilen likidite ile düzenli olarak işlem görmelidir.

ASX 200 endeksi, yeterli piyasa değeri ve likiditeyi garanti etmek için düzenli olarak yeniden dengelenir. Yeniden dengeleme, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında üçer aylık dönemlerde gerçekleşir.

Daha fazla madenci ASX 200 sıralamasında yükseliyor - MiningNews.net

İşlem saatleri nedir?

10:00 – 16:00 arası AEST, nakit hisse senedi piyasası açık.

Yaz Saati Uygulaması sırasında, SPI 200 Endeks Vadeli İşlemleri ve Opsiyonları 17:10 – 08:00 AEST ve tekrar 09:50 – 16:30 AEST, ardından 17:10 – 08:00 arasında işlem görebilir. Saatler Mart ortasında tekrar değiştiğinde AM + 09:50 – 16:30 AEST arası.

ASX 200 hangi endüstrileri temsil ediyor?

Aşağıdaki verilerde görüldüğü gibi, ASX 200’e öncelikle bankalar hakimdir. Finans sektörü toplam endeksin %31’ini oluşturuyor, bunu Malzemeler, Sağlık ve Tüketici İhtiyari firmaları izliyor. 200 işletmenin 186’sı Avustralya’da, geri kalan sekizi Yeni Zelanda’da, dördü Amerika Birleşik Devletleri’nde ve birer İngiltere ve Fransa’da bulunuyor.

Pasta grafikte gösterilen ASX 200 sektörleri

İlk on ASX 200 şirketi hangileridir?

Bankalar, ASX 200 hisse piyasası endeksindeki en büyük on firmadan beşini oluşturuyor. Yukarıdaki sektör ayrımından da görebileceğimiz gibi, finans sektörü, toplamın üçte birinden fazlasını oluşturan endekse hakimdir.

ASX 200, birkaç bireysel hisse satın almaya kıyasla çeşitlendirme için iyi bir yaklaşım olsa da, yatırımcılar kısıtlamaların ve daha fazla çeşitlendirmenin (diğer borsalara ve/veya sabit getirili araçlara yatırım yapmak gibi) gerekebileceğinin farkında olmalıdır.

ASX200'ün ilk 10 bileşeni

Hisse fiyatı

Başlangıcından bu yana, ASX 200 endeksi, en belirginleri 2007-2009 çöküşü (Büyük Mali Kriz sırasında) ve daha yakın zamanda koronavirüs salgınının tetiklediği Mart 2020 düşüşü olan çeşitli gerilemeler yaşadı. Endeks, COVID gerilemesinden hemen toparlandı ve Amerikan/Avrupalı ​​rakiplerini yeni zirvelere kadar takip etti.

AUS200 ticaret tablosu

 

ASX 200’ü takas etmenin en iyi yolu nedir?

Fark Sözleşmeleri (CFD’ler), ASX 200’ü uygun maliyetli ve verimli bir şekilde takas etmenin bir yoludur. Brokerler genellikle Nakit Endeksine (AUS200) dayalı bir CFD ve ayrıca temeldeki Vadeli İşlem sözleşmesine (SPI200) dayalı bir CFD sağlar.

Endekste CFD’ler kullanarak işlem yaptığınızda, temel enstrümanın (ASX 200) yönüne, ona veya herhangi bir üyesine sahip olmadan spekülasyon yapabilirsiniz. Kaldıraç kullanımı ile hem uzun hem de kısa işmlerde geçerli olur.

Bu özellikle durgunluk sırasında önemlidir. Çoğu yatırımcı, ücretler hızla birikebileceğinden ve piyasayı doğru bir şekilde tahmin etmek son derece zor olduğundan, portföy değişikliğinden kaçınmak ister. Sonuç olarak, bir bekleneceğinden görünümünden büyük bir ürün sergilemek, satış fiyatları için satış için kullanabilirsiniz.

Nakit CFD (AUS200) veya Vadeli İşlemler CFD’si (SPI200), ticaret tarzınıza bağlı olarak sizin için daha uygun olacaktır. Kısa bir süre için pozisyon tutarsanız, düşük spreadleri nedeniyle AUS200 tercih edilebilir. Ancak, uzun vadeli bir tradersanız, takas maliyeti olmadığı için SPI200’ü seçebilirsiniz.

ASX 200’e yatırım yapmanın en iyi yolu nedir?

ETF’ler (Borsa Yatırım Fonları), ASX 200 endeksine yatırım yapmanın en uygun yoludur. Bireysel satın alımdan daha ucuzdur ve üç ayda bir yeniden dengelenir.

ETF’ler de kaldıraç olarak kullanılabilirken, CFD’den oluşur. Ancak, den aktif olarak ticaret yapmak istemeyen uzun ekonomik bir olabilir olabilir, ETF bir alternatif.

Çeşitli üniversiteden birkaç ETF vardır. Bir ETF seçerken , aracı kurumunuz tarafından verilen bilgi formunu okumalı ve sahibi hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Avustralya borsası, şimdiye kadarki en kötü ikinci haftada 200 milyar dolarlık zarara uğradı

ASX 200’ün hareket etmesine neden olan nedir?

Yatırımcılar bileşen hisselerini alıp satarken, endeks yükselecek ve düşecek. Endekste daha yüksek bir ağırlığa sahip hisselerdeki büyük fiyat dalgalanmaları, endeksin değerinde daha büyük değişikliklere neden olacaktır.

Daha düşük piyasa değerine sahip şirketler ise endeksin fiyat hareketine çok az etki edecek.

ASX 200 fiyat hareketinin başlıca itici güçleri şunlardır:

Avustralya’dan gelen ekonomik istatistiklerin yerel borsa üzerinde etkisi olacaktır. Verilerin niteliğine bağlı olarak, bazı firmalar diğerlerinden daha fazla etkilenirken, diğerleri daha az etkilenir veya hiç etkilenmez. Örneğin artan faiz oranlarının banka hisse senedi fiyatları üzerinde neredeyse kesin bir etkisi olacaktır.

Kazançlar – Üç aylık ve yıllık sonuçlar, tahminler ve kurumsal haberlerin tümü, bir işletmenin hisse fiyatı ve dolayısıyla ASX 200’ün değeri üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Endekse sınırlı sayıda firma ve özellikle iki sektör (Finans ve Malzemeler) hakim olduğundan, bunların sonuçlarına yakından dikkat etmek önemlidir.

Para birimi dalgalanmaları – Avustralya dolarının değerindeki önemli değişikliklerin ASX 200’ün fiyatı üzerinde etkisi olabilir. Güçlü bir AUD, ihracatçılar için işleri daha da zorlaştırabilir ve hisse fiyatlarını aşağı çekebilir.

Emtia fiyatlandırması – Avustralya önemli bir emtia ihracatçısıdır ve küresel emtia piyasasındaki dalgalanmaların bu işletmeler üzerinde önemli bir etkisi olacaktır. Emtia fiyatlarındaki artış, madencilik işletmelerinin hisse fiyatını artırırken, emtia fiyatlarındaki düşüş bu tür şirketlerin hisse fiyatlarını düşürür.

Ortalama getiri nedir?

S&P Dow Jones Endekslerine göre, 10 yıllık bir süre boyunca S&P/ASX 200’ün her yıl ortalama yüzde 9,3 toplam getirisi oldu.

Performans bize ne söylüyor?

ASX 200 iniş ve çıkışlarını yaşadı, ancak ortalama getiri, endeksi tahvil veya banka nakitinden çok daha çekici kılıyor. Her şey sizin risk toleransınıza bağlıdır.

Örneğin, riskten kaçınan yatırımcılar borsa oynaklığından rahatsız olabilirler. Bununla birlikte, dolar maliyeti ortalaması yardımcı olabilecek bir stratejidir (DCA). Bu, yatırımcıların yatırılacak tüm tutarı belirli bir süre boyunca böldüğü bir yatırım stratejisidir. Örneğin, bugün borsaya 100.000$ yatırmak yerine, bunu 12 aya yayabilirsiniz (her ay 8333$ harcayarak). DCA, uzun vadeli karların azalmasına neden olabilirken, büyük bir toplu ödeme yapmakta tereddüt eden bazı yatırımcılar bunu tercih ediyor.

Ne olursa olsun, ASX 200, Avustralya borsa kapitalizasyonunun %80’inden fazlasını oluşturduğu ve rutin olarak yeniden dengelendiği için Avustralya borsasının genel performansını ölçmek için iyi bir araçtır.

ASX 200 şirketlerinin listesi

hisse senedi Şirket Adı
AGL AGL Energy Ltd
AMP AMP Ltd  
ANZ Australia and New Zealand Banking Group Ltd
APA APA Group
ARB ARB Corporation Ltd
ASX ASX Ltd
ABP Abacus Property Group
ABC Adbri Ltd
APT Afterpay Ltd
ALQ Als Ltd
ALU Altium Ltd
AWC Alumina Ltd
AMC Amcor Plc
ALD Ampol Ltd
ANN Ansell Ltd
ARG Argo Investments Ltd
ALL Aristocrat Leisure Ltd
ALX Atlas Arteria
AIA Auckland International Airport Ltd
AZJ Aurizon Holdings Ltd
AST Ausnet Services Ltd
AFI Australian Foundation Investment Company Ltd
BHP BHP Group Ltd
BFL BSP Financial Group Ltd
BWP BWP Trust
BOQ Bank of Queensland Ltd
BAP Bapcor Ltd
BPT Beach Energy Ltd
BEN Bendigo and Adelaide Bank Ltd
AAA Betashares Australian High Interest Cash ETF
NDQ Betashares Nasdaq 100 ETF
BSL Bluescope Steel Ltd
BLD Boral Ltd
BXB Brambles Ltd
BRG Breville Group Ltd
BKW Brickworks Ltd
CLW Charter Hall Long Wale REIT
CSL CSL Ltd
CSR CSR Ltd
CAR Carsales.com Ltd
CNI Centuria Capital Group
CIP Centuria Industrial REIT
CHN Chalice Mining Ltd
CGF Challenger Ltd
CIA Champion Iron Ltd
CHC Charter Hall Group
CQR Charter Hall Retail REIT
CNU Chorus Ltd
CIM Cimic Group Ltd
CWY Cleanaway Waste Management Ltd
CUV Clinuvel Pharmaceuticals Ltd
COH Cochlear Ltd
CDA Codan Ltd
COL Coles Group Ltd
CBA Commonwealth Bank of Australia
CPU Computershare Ltd
CRN Coronado Global Resources Inc  
CTD Corporate Travel Management Ltd
CMW Cromwell Property Group
CWN Crown Resorts Ltd
DXS Dexus
DDR Dicker Data Ltd
DHG Domain Holdings Australia Ltd
DMP Domino’s PIZZA Enterprises Ltd
DOW Downer Edi Ltd
APE Eagers Automotive Ltd
EBO Ebos Group Ltd
EDV Endeavour Group Ltd
EVT Event Hospitality and Entertainment Ltd
EVN Evolution Mining Ltd
FPH Fisher & Paykel Healthcare Corporation Ltd
FBU Fletcher Building Ltd
FLT Flight Centre Travel Group Ltd
FMG Fortescue Metals Group Ltd
GPT GPT Group
GNE Genesis Energy Ltd
GMG Goodman Group
GOZ Growthpoint Properties Australia
HVN Harvey Norman Holdings Ltd
HLS Healius Ltd
HMC Home Consortium
IGO IGO Ltd
IFL IOOF Holdings Ltd
IEL Idp Education Ltd
ILU Iluka Resources Ltd
IMU Imugene Ltd
IPL Incitec Pivot Ltd
IFT Infratil Ltd
INA Ingenia Communities Group
IAG Insurance Australia Group Ltd
IRE Iress Ltd
IOZ Ishares Core S&P/ASX 200 ETF
IOO Ishares Global 100 ETF
IVV Ishares S&P 500 ETF
JBH JB Hi-Fi Ltd
JHX James Hardie Industries Plc
LFS Latitude Group Holdings Ltd
LLC Lendlease Group
LFG Liberty Financial Group
LIC Lifestyle Communities Ltd
LNK Link Administration Holdings Ltd
LTR Liontown Resources Ltd
LYC Lynas Rare EARTHS Ltd
MQG Macquarie Group Ltd
MFG Magellan Financial Group Ltd
MGOC Magellan Global Fund (Open Class) (Managed Fund)
MGF Magellan Global Fund
MPL Medibank Private Ltd
MP1 Megaport Ltd
MCY Mercury NZ Ltd
MEZ Meridian Energy Ltd  
MTS Metcash Ltd
MLT Milton Corporation Ltd
MIN Mineral Resources Ltd
MGR Mirvac Group
NXT NEXTDC Ltd  
NAB National Australia Bank Ltd
NSR National Storage REIT
NWL Netwealth Group Ltd
NHC New Hope Corporation Ltd
NCM Newcrest Mining Ltd
NHF Nib Holdings Ltd
NIC Nickel Mines Ltd  
NEC Nine Entertainment Co. Holdings Ltd
NST Northern Star Resources Ltd
NVX Novonix Ltd
OZL OZ Minerals Ltd
OSH Oil Search Ltd
ORI Orica Ltd
ORG Origin Energy Ltd
ORE Orocobre Ltd
ORA Orora Ltd
PDL Pendal Group Ltd
PMGOLD Gold
PXA Pexa Group Ltd
PLS Pilbara Minerals Ltd
PNI Pinnacle Investment Management Group Ltd
PBH Pointsbet Holdings Ltd
PMV Premier Investments Ltd
PME Pro Medicus Ltd
QBE QBE Insurance Group Ltd
QUB QUBE Holdings Ltd
QAN Qantas Airways Ltd
REA REA Group Ltd
RIO RIO Tinto Ltd
RHC Ramsay Health Care Ltd
REH Reece Ltd
RWC Reliance Worldwide Corporation Ltd
RMD Resmed Inc
S32 SOUTH32 Ltd
STW SPDR S&P/ASX 200 Fund
SYD Sydney Airport
STO Santos Ltd
SCP Shopping Centres Australasia Property Group
SCG Scentre Group
SEK Seek Ltd
SVW Seven Group Holdings Ltd
SGM Sims Ltd
SKC Skycity Entertainment Group Ltd
SHL Sonic Healthcare Ltd
SOL Washington H Soul Pattinson & Company Ltd
SKI Spark Infrastructure Group
SPK Spark New Zealand Ltd
SDF Steadfast Group Ltd
SGP Stockland
SNZ Summerset Group Holdings Ltd
SUN Suncorp Group Ltd
SUL Super Retail Group Ltd
TPG TPG Telecom Ltd
TAH Tabcorp Holdings Ltd
TNE Technology One Ltd
TLS Telstra Corporation Ltd
SGR The Star Entertainment Group Ltd
A2M The a2 Milk Company Ltd
TCL Transurban Group
TWE Treasury Wine Estates Ltd
UWL Uniti Group Ltd
QUAL Vaneck MSCI International Quality ETF
VEU Vanguard All-World Ex-US Shares INDEX ETF
VAP Vanguard Australian Property Securities INDEX ETF
VAS Vanguard Australian Shares INDEX ETF
VGS Vanguard MSCI INDEX International Shares ETF
VTS Vanguard US Total Market Shares INDEX ETF
VCX Vicinity Centres
VUK Virgin Money Uk Plc
VEA Viva Energy Group Ltd
WAM WAM Capital Ltd
WPR Waypoint REIT
WEB Webjet Ltd
WES Wesfarmers Ltd
WBC Westpac Banking Corporation
WHC Whitehaven Coal Ltd
WTC Wisetech Global Ltd
WPL Woodside Petroleum Ltd
WOW Woolworths Group Ltd
WOR Worley Ltd
XRO Xero Ltd
YAL Yancoal Australia Ltd
Z1P ZIP Co Ltd
ZIM Zimplats Holdings Ltd

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen çekinmeyin
İLETİŞİM MARMARA FX

CFD’ler karmaşık araçlardır ve kaldıraç nedeniyle hızla para kaybetme riski yüksektir. Perakende yatırımcı hesaplarının %71,58’i bu sağlayıcı ile CFD ticareti yaparken para kaybeder. CFD’lerin nasıl çalıştığını anlayıp anlamadığınızı ve paranızı kaybetme riskini göze alıp alamayacağınızı düşünmelisiniz.